VIDEO+FOTO » Moruțan îl mai ține pe Dică la FCSB! Roș-albaștrii se impun cu Astra, 1-0, și continuă lupta cu CFR Cluj

+17 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 04 November 2018

FCSB a învins pe teren propriu Astra, scor 1-0, într-un meci din etapa a 14-a din Liga 1. Astfel, Dică își menține postul intact la formația roș-albastră, fiecare pas greșit în acest retur de campionat însemnând o eventuală demitere.

Giurgiuvenii au început în forță și puteau deschide scorul în minutul 20, când Morais a făcut un henț în careu. Llullaku și-a asumat răspunderea executării loviturii de pedeapsă, însă Bălgrădean a apărat șutul fotbalistului de la Astra.

Dică a făcut o mutare inspirată la pauză, după ce l-a introdus pe teren pe Olimpiu Moruțan în locul lui Florinel Coman. Noul intrat a pornit imediat motoarele și și-a făcut simțită prezența cu câteva driblinguri în serie care au creat pericol la poarta lui Lazar.

Moruțan a fost decisiv în minutul 66, când l-a driblat din preluare pe Mrzljak, iar jucătorul Astrei l-a faultat în careu. Arbitrul Feșnic a arătat punctul cu var și Gnohere a înscris fără probleme.

Pe parcursul reprizei secunde cel care a ieșit la rampă a fost tot jucătorul venit de la FC Botoșani, însă roș-albaștrii s-au impus la limită, 1-0.

În ultimul minut de joc, Zoua a primit o pasă incredibilă în fața careului de la Filip, dar giurgiuveanul a încercat să-l surprindă pe Bălgrădean cu un lob și a trimis puțin peste poartă.

FCSB ocupă locul 2 în Liga 1, cu 27 de puncte, la două lungimi în spatele liderului CFR Cluj. Astra e pe poziția a 6-a, cu 20 de puncte.

fcsb - astra 1-0
A MARCAT: gNOHERE '67 PEN.

min. 21: Llullaku a ratat o lovitură de pedeapsă provocată de hențul lui Junior Morais. Bălgrădean a apărat șutul albanezului.

Momentul în care Bălgrădean apără penalty-ul lui Llullaku // Foto: Raed Krishan

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, Filip, Morais, M. Roman - Teixeira, Nedelcu - Man, Fl. Tănase, Fl. Coman - Gnohere (cpt.)
Rezerve: A. Vlad, Moruțan, Jakolis, I. Stoica, C. Dumitru, Rusescu, Zlatinski
Antrenor: Nicolae Dică

Astra: Lazar - Belu, Cestor, Erico, Radunovici - Mrzljak - V. Gheorghe, N. Roșu, Biceanu, Llullaku - Begue
Rezerve: Zoua, L. Buș, Bahamboula, Koukou, Fl. Bejan, Trusescu, Miguel Santos
Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj) / Asistenți: Octavian Șovre (Satu Mare), Sebastian Gheorghe (Suceava) / Rezervă: Lucian Rusandu (Covasna) / Observator: George Ionescu (București)

PROGRAM ETAPA A 14-A LIGA 1:

Vineri:
Poli Iași - CS U Craiova 0-3 (Detalii, AICI)
Sâmbătă:
Sepsi - Hermannstadt 1-3 (Detalii, AICI)
FC Botoșani - CFR Cluj 1-5 (Detalii, AICI)
Azi:
Dunărea Călărași - Viitorul 0-1 (Detalii, AICI)
FCSB  - Astra Giurgiu 1-0
Luni:
18:00 Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaș
21:00 FC Voluntari - Dinamo

*Toate meciurile sunt în direct pe TV Telekom Sport, TV Digi Sport, Look Sport și liveTEXT pe GSP.ro.