Liga 3

VIDEO FC U Craiova, victorie categorică în Liga a 3-a » Florin Costea leagă al treilea meci în care marchează

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 10 November 2018

FC U Craiova a trecut azi cu 5-1 de CS Sporting Roșiori, în etapa cu numărul 12 din Liga a 3-a.

Partida desfășurată pe stadionul Municipal din Drobeta Turnu Severin cu începere de la ora 14:00 a fost la discreția gazdelor. Scorul a fost deschis rapid de Claudiu Bălan, în minutul 13. Florin Costea (min. 30), al treilea gol consecutiv pentru alb-albaștri, și Alexandru Raicea (min. 39) au stabilit scorul primei reprize.

La reluare, oaspeții au redus diferența în minutul 58. Japonezul Ezaki Chihiro (min. 80) și Claudiu Bălan din penalty, la ultima acțiune a jocului, au stabilit scorul final, 5-1.

Datorită aceste victorii, FC U Craiova urcă provizoriu pe poziția a 3-a în Seria III, cu 21 de puncte. Lider este Flacăra Horezu, cu 26 și un meci mai puțin, urmată de Turris Turnu Măgurele.

Etapa următoare, formația lui Adrian Mititelu se va deplasa la Sibiu, unde va înfrunta formația secundă a lui Hermannstadt.