Nationala

ROMÂNIA - BELGIA 3-3 // Mirel Rădoi a debutat 7 jucători » Reporterul GSP.ro prezent la Cluj i-a analizat pe fiecare în parte

Articol de Răzvan Luţac  —  joi, 15 noiembrie 2018

România U21 și Belgia U21 au terminat la egalitate, scor 3-3, într-o partidă amicală. Mirel Rădoi a debutat nu mai puțin de 7 jucători.

Denis Drăguș: a primit numărul 10 la prima sa partidă la "tineret". S-a văzut, în multe momente, că nu își cunoaște coechipierii, mai ales că oamenii de la Viitorul au jucat mai mult în apărare, pe partea opusă lui (Boboc, Ghiță). A avut o ratare uriașă înainte de pauză, apoi a înscris din lovitura de pedeapsă;

Vlad Dragomir: a urcat în multe momente în atac, fiind mult mai puțin defensiv decât la "naționala" U19, mai aproape de numărul 9 purtat aseară. Notă de trecere pentru primul său joc la U21. A deschis jocul mereu cu pase ingenioase și a încercat execuții de finețe de la distanță. A scos penalty-ul de 1-1;

Robert Moldoveanu: a jucat puțin, însă a intrat cu șut pe poartă după o recuperare marca Andrei Ciobanu;

Denis Ciobotariu: nesigur, nu l-a putut ține pe Leya Iseka;

Ricardo Grigore: recuperări bune pe postul de închizător, unul mai puțin obișnuit pentru el;

Darius Olaru: a ratat o șansă imensă, după ce Teunckens a respins șutul lui Coman, apoi un gol superb în minutul 90 și o pasă de gol la Ciobanu câteva zeci de secunde mai târziu;

Cătălin Căbuz: a luat gol la prima fază grea, n-a apărat vreo minge grea.

Vezi și:

ROMÂNIA - BELGIA 3-3 // Neînvins pe banca U21, Mirel Rădoi își avertizează rivalele de la EURO: "Îi asigur de un lucru"

ROMÂNIA - BELGIA 3-3 // Darius Olaru, eroul revenirii "tricolorilor": "E cel mai bun grup în care am fost vreodată. Vreau să fac parte din el"