Nationala

ROMÂNIA - LITUANIA 3-0 // Note GSP » Doi "tricolori" au fost magnifici în partida de aseară! Cum a fost notat Cosmin Contra

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 18 November 2018

România a reușit în fața Lituaniei cel mai solid meci din actuala ediție de Liga Națiunilor și s-a impus categoric, 3-0.

Doi "tricolori" au impresionat aseară și au fost răsplătiți cu nota 8. George Pușcaș a marcat golul de 1-0 în minutul 7 al partidei și a fost un pericol permanent pentru defensiva lituaniană.

Celălalt fotbalist care a ieșit în evidență este Nicolae Stanciu. Mijlocașul Spartei Praga a avut o prestație deosebită, a depus un efort consistent și a reușit să puncteze în minutul 65 din lovitură liberă, stabilind scorul final.

Selecționerul Cosmin Contra a fost inspirat, a început cu o formulă ofensivă și a primit nota 7 în Gazeta Sporturilor.

• 17 noiembrie | Serbia – Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploiești
• 20 noiembrie | Serbia – LituaniaMuntenegru – România (ora 21:45)

Vezi și: CALCULE » Ne putem califica la EURO de pe locul 2: trebuie îndeplinite 3 condiții + cum scăpăm de urna a 4-a în preliminariile clasice