Stranieri

Stanciu și Chipciu au ratat două penalty-uri pentru Sparta în același meci! Primul e la al doilea meci în care o comite

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 28 November 2018

Sparta Praga s-a calificat greu în sferturile de finală din Cupa Cehiei. A trecut greu de Opava, formație aflată pe locul 9 în prima ligă.

Meciul a fost decis după loviturile de departajare. La capătul celor 120 de minute scorul a fost egal, 0-0. Sparta s-a impus la penalty-uri, scor 4-3.

A fost nevoie de câte 6 lovituri de fiecare echipă pentru a se stabili învingătoarea. Sparta a ratat două lovituri de la 11 metri.

Ambele au purtat semnăturile fotbaliștilor români, Nicolae Stanciu, care a executat primul și Alex Chipciu, al 3-lea executant.

E al 2-lea meci la rând în care Nicolae Stanciu ratează penalty pentru Sparta Praga. S-a întâmplat și la meciul de campionat cu Jablonec, terminat tot la egalitate, 0-0.

4 goluri și 7 pase decisive a reușit Stanciu în 15 meciuri jucate la Sparta în acest sezon

15 meciuria jucat Chipciu în acest sezon, în campionat. A marcat un gol și a oferit două pase decisive