JUVENTUS - INTER 1-0 // Mandzukic i-a luat fața lui Ronaldo, iar lupta lui Juventus cu recordurile continuă

+9 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 07 decembrie 2018

Juventus Torino s-a impus în fața lui Inter, scosr 1-0, și continuă să bată toate recordurile în Serie A.

Cel mai așteptat meci al sezonului a oferit o primă repriză echilibrată, cu Juventus mai mult timp în control, dar cu ocaziile mari ratate de Inter. Cea mai importantă a venit în minutul 29, când Roberto Gagliardini a lovit stâlpul din stânga al porții apărate de polonezul Wojciech Szczesny.

Repriza secundă a început sub semnul durităților, centralul fiind obligat să bage mâna în buzunarul cu cartonașe galbene de 3 ori.

Golul a venit în minutul 66. Șiretul Mario Mandzukic l-a pierdut pe Miranda în careul de 16 metri și a profitat de împerecherea cu Asamoah, reluând spectaculos cu capul, din plonjon.

Juventus este lider după 15 etape, cu 43 de puncte și un parcurs aproape perfect, 14 victorii și un singur rezultat de egalitate. Inter Milano, cu 29 de puncte, va încheia etape pe locul 3, indiferent de rezultatele rivalelor AC Milan sau Lazio.

Juventus - Inter 1-0A marcat: Mandzukic '66

echipele de start

Juventus: Szczesny - De Sciglio, Bonucci, Chiellini, Cancelo - Bentancur, Pjanic, Matuidi - Dybala, Mandzukic, Ronaldo
Antrenor: Massimiliano Allegri

Inter: Handanovic - Vrsaljko, Skriniar, Miranda, Asamoah - Gagliardini, Brozovic, Mario - Politano, Icardi, Perisic
Antrenor: Luciano Spalletti