CFR Cluj - Gaz Metan 2-2 // VIDEO Accidentări de un punct! Rezerva Omrani, erou într-un meci cu penalty ratat la ultima fază + Clasamentul actualizat

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 08 December 2018

CFR Cluj și Gaz Metan Mediaș au terminat la egalitate, scor 2-2, într-un meci cu o mulțime de evenimente neprevăzute.

Medieșenii lui Teja au început ca un uragan partida de la Cluj. Ely Fernandes a profitat în minutul 12 de o gafă uriașă comisă de Arlauskis și a deschis scorul. Antoni Ivanov a dublat diferența în minutul 31 cu un șut frumos, cu mult efect, de la marginea careului de 16 metri.

A încept seria ghinioanelor. Toni Conceicao a fost nevoit să facă 3 schimbări înaintea debutului primei reprize, Moutinho, Deac și Țucudean au părăsit terenul.

În final, totul s-a dovedit de bun augur. Omrani, intrat în minutul 32, a reușit dubla în minutele 43 și 87, iar Alexandru Ioniță a obținut o lovitură de la 11 metri în prelungirile partidei. Culio a trimis însă în bară.

CFR Cluj este prima în Liga 1, cu 40 de puncte, 6 mai mult decât marea rivală la titlu, FCSB, care urmează a juca mâine cu Viitorul. Gaz Metan Mediaș, cu 28 de puncte, urcă un loc, până pe 5.

Clasament

CFR Cluj - Gaz Metan 2-2Au marcat: Omrani '43 '87 / Ely Fernandes '13, Ivanov'31

Conceicao a fost nevoit să facă toate schimbările înaintea startului reprizei secunde.

• min. 32: Thierry Moutinho s-a accidentat și a fost înlocuit cu Bilel Omrani.
  • min. 44: Alex Ioniță II i-a luat locul lui Ciprian Deac, accidentat.
  • min. 46: Claudiu Petrila a fost introdus în locul lui George Țucudean.

Echipele de start

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, A. Mureșan, Mario Camora (cp) - Moutinho, Mihai Bordeianu, Culio - C. Deac, Țucudean, A. Păun
Rezerve: Jesus Feranandez - Lang, Peteleu, Al. Ioniță, Petrilă, Costache, Omrani
Antrenor: Antonio Conceicao.

Gaz Metan: Pleșca (cp) - V. Crețu, I. Cristea, Diallo, Bușu - Coimbra, Fofana - Olaru, Ivanov, Fernandes - Fortes
Rezerve: A. David - R. Romeo, Trif, D. Pop, Chamed, Buziuc, Yazalde