Handbal

ROMÂNIA - OLANDA 24-29. Ce duș rece! ”Tricolorele” făcute KO de Olanda

Articol de Marian Ursescu  —  duminică, 09 decembrie 2018

După 3 meciuri foarte bune, a venit o zi rea și România a suferit prima înfrângere la această ediție a CE, 24-29 cu Olanda. Șansele pentru semifinale rămân ridicate.

Ciocnirea dintre echipele neînvinse până ieri din Grupa Principală II a produs artificii doar într-o singură parte, cea colorată în portocaliu. După mutarea de la Brest la Nancy, 786 de kilometri parcurși cu o cursă charter, și 3 zile de pauză, ceva s-a rupt în cadența superbă arătată de echipa României în prima fază a competiției. Aceleași jucătoare, aceeași dorință de a lupta, aceeași pasiune – dar rezultatul le-a reieșit potrivnic. Pentru prima dată, tricolorele nu au condus în startul meciului, dimpotrivă, au trebuit să vină din urmă și să recupereze cele 3 goluri înscrise în 5 minute de olandezele fostei antrenoare de la CSM București, Helle Thomsen. A fost nevoie de 7 minute pentru ca Geiger, Pintea și Dragut să marcheze și să aducă tabela în echilibru.

Repriză strânsă, dar cedată

În continuare însă, a lipsit claritatea. Apărarea, atât de utilă, de compactă până ieri, a suferit de lipsă de organizare și de inspirație, iar de aici, cum puncta Neagu după meci, presiunea s-a transferat pe atac. Nici poarta nu a mai strălucit la fel de pregnant, au fost intervenții și pentru Dumanska, și pentru Dedu, dar într-o cantitate insuficientă pentru a face diferența.

Chiar și așa, partea întâi a meciului a fost strânsă. România a condus o singură dată, 7-6 (minutul 17), iar egalitatea s-a contorizat de 6 ori. Fiecare fază purta însă reziduurile nesiguranței, ceea ce a făcut ca totul să fie mult, mult mai tremurător decât în partidele anterioare. Neagu, și ea într-o zi în care a ratat mai mult decât de obicei, tot a fost liderul de goluri al reprizei întâi, cu 3. O repriză încheiată cu 11-10 pentru Olanda.

Start ratat după pauză

Cheia, conturată clar odată cu încheierea înfruntării, a fost în primele secvențe ale jumătății secunde. În loc să vină egalarea și răsturnarea scorului pentru tricolore, a sosit desprinderea tot mai netă a adversarelor. De la noi, Buceschi, cea care arătase palid pe teren în repriza întâi, a devenit principalul pericol pentru o poartă apărată excelent de Tess Wester. În timp ce olandezele înscriau încontinuu, diferența a devenit la un moment dat aproape copleșitoare: 8 goluri în minutul 45, 21-13. Româncele au mai sperat, s-au agățat și poate o șansă bună s-a risipit la 20-25, când poarta "lalelelor" era goală, dar Neagu a fost dezechilibrată în tentativa de a găsi golul.

S-a încheiat 29-24 în favoarea Olandei, singura echipă care a știut până acum să evite înfrângerea la Europeanul din Franța. A făcut-o jucând rapid, cu pase iuți și cu o aderență superioară la minge. Pentru România, datele problemei s-au schimbat doar în formă, nu și în fond: acum e nevoie de victorii în ambele meciuri rămase, cu Spania (marți, ora 19:00) și Ungaria (miercuri, ora 19:00), pentru accederea în semifinale. Și de regăsirea acelui ritm grozav de la Brest.

ROMÂNIA 24 (10): Buceschi 8, Neagu 4, Chiper 4, Pintea 3, Ardean-Elisei 2, Laslo 1, Geiger 1, Dragut 1. Antrenor: Ambros Martin

OLANDA 29 (11): Bont 6, Abbingh 6, Polman 5, Smeets 4, Kramer 3, Groot 2, Amega 1, Dulfer 1, Rozemalen 1. Antrenor: Helle Thomsen

Min 59 (23-28) - Chiper înscrie din nou

Min 56 - Chiper trimite mult pe lângă poartă din unghi, dar înscrie imediat cu poarta goală

Min 55 (21-26) - Buceschi înscrie cu noroc! România se apără bine, însă încearcă din nou să înscrie de la distanță cu poarta goală și trimite pe lângă

Min 54 - Dumanska apără din nou! Olandezele au poarta goală, însă Neagu trimite pe lângă după ce fusese ținută evident

Min 53 (20-25) - Dumanska apără, iar Neagu finalizează un contraatac rapid al României

Min 53 (19-25) - Pintea primește excelent în centru și înscrie

Min 52 (18-24) - Elisei înscrie din nou din extremă

Min 51 (17-24) - Bont profită de un spațiu în defensiva noastră și finalizează

Min 50 - (17-23) Buceschi înscrie de la 7 metri

Min 50 - Neagu ratează o nouă aruncare, apoi îi pasează excelent lui Pintea, care este faultată

Min 49 (16-23) - Elisei înscrie din extremă, Smeets răspunde pe măsură

Min 49 - Intervenție excelentă a lui Dedu, care respinge din cădere un balon

Min 48 (15-22) - Dulfer reface diferența de 7 goluri, iar România pierde din nou mingea pe atac

Min 47 (15-21) - Faza superbă în atac finalizată de Buceschi

Min 46 (14-21) - Momente slabe pentru România, care nu reușește să își revină. Numai PATRU goluri marcate la jumătatea reprizei secunde

Min 42 (13-19) - Fetele noastre nu se regăsesc în ofensivă, unde continuă să irosească mingi

Min 41 (13-18) - Gol Polman de la 7 metri

Min 40 (13-17) - Polman scapă din nou de marcaj și marchează cu o execuție spectaculoasă

Min 39 (13-16) - Buceschi ia o acțiune pe cont propriu și marchează din unghi

Min 37 (12-15) - Buceschi înscrie de la 7 metri

Min 36 (11-15) - Buceschi înscrie un gol superb cu o aruncare joasă, însă ”tricolorele” sunt făcute șah-mat în defensivă, iar olandezele se desprind

Min 32 (10-12) - Polman găsește un spațiu, iar olandezele se desprind

Min 31 - Geiger ratează primul atac al României

A început repriza a doua

PAUZĂ

Min 30 (10-11) - România intră condusă la pauză după reușita lui Smeets

Min 29 (10-10) - Combinații excelente la nouă metri între Neagu și Laslo, care rămâne nemarcată și înscrie

Min 28 (9-10) - Rozemalen le readuce pe olandeze în avantaj

Min 27 (9-9) - Neagu înscrie cu o aruncare puternică

Min 26 (8-9) - Olandezele marchează după cinci minute fără gol

Min 21 - Chiper înscrie din nou din extremă!

Min 20 - România atacă fără portar și pierde aiurea balonul, însă avem noroc! Olandezele ratează cu poarta goală

Min 19 (7-8) - Abbingh o readuce pe Olanda în avantaj

Min 19 - Florica este eliminată pentru două minute după o ținere evidentă

Min 18 (7-7) - România trece pentru prima dată în avantaj, însă este egalată imediat

Min 17 - Smeets e eliminată timp de două minute, după o gafă la schimbările Olandei a antrenoarei

Min 17 (6-6) - Pintea primește un balon excelent, însă aruncarea este blocată. România recuperează și la următorul atac revine printr-un nou gol marcat de Neagu

Min 16 (5-6) - Smeets găsește un culoar în centrul defensivei și înscrie. România cere time-out

Min 15 (5-5) - Abbingh ne surprinde cu o aruncare puternică de la nouă metri, însă România răspunde rapid prin Neagu

Min 14 (4-4) - Chiper pătrunde excelent din extremă și strecoară mingea pe sub brațul portarului olandez

Min 14 - Kramer este eliminată, avem două minute de superioritate

Min 13 (3-4) - Bont înscrie cu noroc, mingea lovind bara înainte să intre în poartă

Min 12 (3-3) - România egalează! Dragut își asumă responsabilitatea și înscrie cu o torpilă în vinclu

Min 11 - Olandezele se apără excelent în acest început de meci și o blochează foarte bine pe Cristina Neagu, care încă nu a reușit să puncteze.

Min 10 - Udriștoiu e eliminată pentru două minute! Dedu apără lovitura de la 7 metri!

Min 8 (2-3) - Neagu o găsește excelent pe Pintea, care scapă de marcaj și înscrie

Min 7 - Dumanska are o paradă excelentă, însă mingea le revine olandezelor. Adversarele noastre se complică și recuperăm balonul

Min 6 (1-3) - În final gol! Piruetă excelentă făcută de Geiger care sparge gheața pentru România

Min 5 (0-3) - Smeets și Groot o distanțează pe Olanda la trei goluri! Fetele noastre încă nu au reușit să înscrie

Min 3 (0-1) - Olandezele deschid scorul de la 7 metri prin Groot