VIDEO+FOTO » FCSB, victorie facilă cu Viitorul lui Gică Hagi, scor 2-0 » Roș-albaștrii s-au apropiat de liderul CFR Cluj

+15 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 10 December 2018

FCSB s-a impus în meciul din etapa a 19-a cu Viitorul, scor 2-0, într-o partidă disputată la Pitești.

Cele două echipe au jucat în sfârșit meciul care trebuia să se dispute ieri, însă a fost amânat până astăzi din cauza ceții dense. O zi de pauză a reprezentat un avantaj pentru formația lui Tănase și compania.

Roș-albaștrii au obținut un penalty în minutul 39, când Ghiță l-a faultat în careu pe Coman. Florin Tănase și-a asumat răspunderea executării loviturii de departajare, însă a tras slab și portarul a respins în față de unde fostul căpitan al Stelei a înscris.

Cu 14 minute înainte de finalul partidei, o minge a ajuns la Lucian Filip de unde stelistul a preluat-o și a trimis-o direct în vinclul porții lui Cojocaru, stabilind scorul final, 2-0.

FCSB profită de pasul greșit al celor de la CFR Cluj și se apropie de lider la trei puncte. Viitorul rămâne pe locul 4, cu 33 de puncte.

FCSB - VIITORUL 2-0Au marcat: Fl. Tănase '41, Filip '77

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, Planici, Bălașa, Morais - Nedelcu, L. Filip - D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman - Gnohere
Rezere: A. Vlad, Jakolis, I. Stoica, Rusescu, M. Roman, T. Moldovan, D. Toma
Antrenor: Nicolae Dică

Viitorul: Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiță, De Nooijer - Vl. Achim, Vînă, Artean - Voduț, Drăguș, I. Hagi
Rezerve: Buzbuchi, Casap, Ciobanu, Houri, Iacob, Mățan, Luchin
Antrenor: Gheorghe Hagi