Handbal

ROMÂNIA - RUSIA // Două jucătoare fantastice în prima repriză au clacat complet la reluare

+1 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 14 decembrie 2018

România a cedat în fața Rusiei, scor 22-28, și va juca duminică în finala mică a Campionatului European de handbal feminin.

Ambros Martin apărea să fi găsit soluții optime pentru a înlocui cea mai bună jucătoare a lumii, pe Cristina Neagu. Antrenorul iberic a folosit-o încă din primul minut pe Cristina Laslo, la coordonare, iar handbalista de 22 de ani de la Buducnost a strălucit în prima repriză. Inter stânga, locul lui Neagu, au fost pe rând Eliza Buceschi, Gabriela Perianu și Bianca Bazaliu.

Laslo a punctat o dată și a oferit 4 pase decisive în ptimul sfert de oră, în care România s-a desprins la 10-7. Încă o armă de temut în prima parte au fost aruncările Ana Mariei Dragut, din inter dreapta.

Finalul reprizei a evidențiat-o pe Gabriela Perianu, care și-a asumat din ce în ce mai multe aruncări, toate reușite.

N-au confirmat

Repriza secundă a fost catastrofală. Laslo a fost păstrată în cea mai mare parte pe bancă, reușind o singură reușită, din lovitură de la 7 metri. Jucătoarea de la Buducnost a suferit și o eliminare de două minute.