CS U CRAIOVA - GAZ METAN 2-0 // VIDEO Pigliacelli ca Higuita :D » Portarul craiovean și-a "uitat" postul

+5 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 19 December 2018

CS U Craiova s-a impus în fața lui Gaz Metan Mediaș, scor 2-0. Prima repriză a fost una fără goluri, dar spectatorii de pe arena Ion Oblemenco nu s-a plictisit.

Italianul Mirko Pigliacelli (25 de ani) era să o comită în minutul 35. Portarul Craiovei a plecat cu mingea la picior din careul propriu. Cursa de 30 de metri s-a finalizat cu o pasă greșită, de care jucătorii Gazului nu au putut însă profita.

Pigliacelli pare să se fi liniștit față de perioada petrecută în Italia. Un clip video viral din 2017 îl arată aventurându-se până în apropierea porții adverse.

S-a inspirat de la Higuita

Columbianul Rene Higuita (52 de ani) este etalonul în privința excentricităților portarilor. Celebru în principal datorită "loviturii scorpionului", Higuita era un adevărat maestru cu mingea la picior.