Alt meci, alt Dinamo » "Câinii" lui Rednic, KO în prima repriză cu Astra: cifre de groază!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 20 decembrie 2018

Minunea a ținut doar o etapă! Dinamo s-a prezentat pe terenul Astrei total transformată mult în rău față de victoria cu Craiova, 3-0, din precedenta etapă. În ambele reprize a încasat croșeu după croșeu la Giurgiu: a fost 2-0 pentru gazde la pauză și 4-1 la final.

"Câinii" au fost depășiți categoric de formația lui Costel Enache, care a fost mult mai energică, mai motivată, la fel cum băieții lui Rednic au arătat în meciul cu oltenii.

Cifrele primei reprize la Astra - Dinamo:
Posesia mingii 65% - 35%
Șuturi la poartă 11-2
Șuturi pe poartă 4-2
Goluri 2-0

Fazele de poartă au curs la poarta lui Dinamo în primele 45 de minute. Aproape fiecare atac al Astrei a însemnat o ocazie pentru Astra. "Câinii" n-au avut niciun atac periculos în prima repriză!

Iată cele mai importante faze ale reprizei, minut cu minut:

Minutul 3: Mrzljak, șut de la 20 de metri, Muțiu respinge
Minutul 7: Gol Azdren Llullaku
Minutul 15: Buș pazează la Zoua, iar șutul acestuia trece puțin pe lângă poartă
Minutul 35: Llullaku pasează cu călcâiul la Buș, șutul acestuia, singur cu Muțiu, este pe lângă poartă
Minutul 36: Buș înscrie cu un șut la colțul lung de la 16 metri
Minutul 40: Zoua trimite în picioarele lui Muțiu dintr-o poziție excelentă