Stranieri

VIDEO + FOTO Florin Andone, gol pentru Brighton în Cupa Angliei! Un alt român a fost rezervă

+7 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 05 January 2019

Brighton, echipa lui Florin Andone, a câștigat meciul din turul III al Cupei Angliei, 3-1 cu Bournemouth, echipă la care mijlocașul de 20 de ani Mihai Dobre a fost rezervă nefolosită.

Bournemouth - Brighton  1-3
Au marcat: Pugh 55 / Knockaert 31, Bissouma 34, F. Andone 64

Brighton a început bine meciul și a marcat în minutele 31 și 34, prin Anthony Knockaert și Yves Bissouma. După pauză, Bournemouth a redus din diferență, după ce Marc Pugh a marcat în minutul 55.

Florin Andone, care a fost integralist, a stabilit scorul final. Atacantul român de 25 de ani a marcat în minutul 64, cu o lovitură de cap din careul mic.

Echipe de start:

Bournemouth: Boruc - Clyne, Cook, Simpson, Rico - Ibe, Taylor, Surman, Pugh - Mousset, Fraser
Rezerve: Travers, Ake, Brooks, Butcher, Daniels, Dobre, Stanislas
Antrenor: Eddie Howe

Bournemouth și Brighton sunt vecine de clasament în Premier League. Bournemouth este pe 12, cu 27 de puncte, iar Brighton este pe 13, cu 26 de puncte.

Brighton: Steele - Saltor, Balogun, Duffy, Bong - Kayal, Stephens, Bissouma - Knockaert, Andone, Locadia
Rezerve: Button, Burn, Gyokeres, March, Montoya, Murray, Porpper
Antrenor: Chris Hughton

Mihai Dobre este un mijlocaș dreapta de 20 de ani, care este legitimat la echipa de tineret a lui Bournemouth. Până acum nu a jucat niciun meci oficial pentru echipa mare.

Dobre este la Bournemouth din august 2016, fiind adus de la FC Viitorul "Mihai Georgescu". A mai fost împrumutat la Bury și Rochdale.

Atacantul Florin Andone, 25 de ani, a fost cumpărat de Brighton în această vară. A jucat 11 meciuri în Premier League și a marcat două goluri.