Tenis

SORANA CÎRSTEA - REBECCA PETERSON // Start nefast pentru românce: Sorana Cîrstea, înfrângere categorică în primul tur de la Australian Open

Sorana Cîrstea joacă în această noapte în primul tur de la Australian Open // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de Remus Dinu  —  luni, 14 ianuarie 2019

Sorana Cîrstea (28 de ani, 84 WTA) a fost eliminată în primul tur de la Australian Open de suedeza Rebecca Peterson (23 de ani, 62 WTA). După un început solid, jocul româncei s-a prăbușit, iar Cîrstea a pierdut în minimum de seturi, 4-6, 1-6, după o oră și două minute de joc.

Primul set a stat sub semnul echilibrului, iar cele două jucătoare, care nu se mai întâlniseră deloc până azi, au mers cap la cap până la 4-4, perioadă în care niciuna nu a avut vreo oportunitate de break.

Sorana Cîrstea a avut șansa despriderii în game-ul următor, când a avut singurele sale meci de break. Ambele au fost salvate de Peterson, care nu a ratat apoi șansele irosite de jucătoarea noastră. Suedeza a făcut break și și-a adjudecat primul set la 4, după 56 de minute.

Ritmul bun etalat de Cîrstea în primele game-uri ale partidei s-a disipat rapid, iar românca a fost de nerecunoscut în manșa secundă. Rebecca Peterson a făcut două break-uri fulgerătoare și a fost de neoprit până la final, impunându-se cu 6-1.

În turul secund, Rebecca Peterson o va întâlni pe Maria Sharapova, care a obținut o victorie distrugătoare, 6-0, 6-0 contra britanicei Harriet Dart (132 WTA).

Programul românilor în turul 1

LUNI, 14 IANUARIE

Teren 22, meciul al 2-lea, după ora 04:00:
Monica Niculescu – Amanda Anisimova (SUA)
Teren 5, meciul al 4-lea, după ora 07:00:
Irina Begu – Andrea Petkovic (Ger)

MARȚI, 15 IANUARIE

Teren Margaret Court, meciul al 3-lea:
Mihaela Buzărnescu (25) – Venus Williams (SUA)
Teren Margaret Court, nu înainte de ora 10:00
Simona Halep (1) – Kaia Kanepi (Est)
Teren 12, meciul al 3-lea:
Marius Copil – Marcel Granollers (Spa)
Teren 19, meciul al 4-lea:
Ana Bogdan – Iga Swiatek (Pol)

Vezi și: AUSTRALIAN OPEN // Start la Melbourne! 5 lucruri de urmărit în prima zi de la Australian Open