Tenis

SIMONA HALEP - SOFIA KENIN // STUPOARE pentru Halep, în set decisiv cu Kenin: „Nu se poate așa ceva!”

Simona Halep - Sofia Kenin // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 17 January 2019

Simona Halep, 27 de ani, locul 1 WTA, s-a calificat în turul III la Australian Open după ce a trecut de americanca Sofia Kenin, 20 de ani, locul 37 WTA, scor 6-3, 6-7, 6-4.

• În turul III, Simona Halep se va duela Venus Williams,locul 36 WTA, care a trecut de Alizet Cornet, scor 6-3, 4-6, 6-0. Partida se va juca sâmbătă dimineață, organizatorii urmând să anunțe ora de start

La fel cum s-a întâmplat și în meciul din primul tur cu Kaia Kanepi, Halep a fost surprinsă din nou în timp ce își făcea autocritica în timpul jocului.

Halep a fost într-un continuu dialog cu propria lojă, dar nu s-a menajat deloc și și-a reproșat unele decizii tactice luate pe durata meciului.

Ultima izbucnire a avut loc în game-ul 5 din setul decisiv, când Sofia Kenin a salvat o minge de break a româncei. „Nu se poate așa ceva!”, au fost vorbele pe care Simona și le-a adresat către sine, într-o ipostază elocventă surprinsă de camerele Eurosport.