Tenis

AUSTRALIAN OPEN // Peformanță excepțională: avem un jucător calificat în sferturile de finală de la Australian Open

Filip Cristian Jianu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 23 January 2019

Filip Cristian Jianu, 17 ani, s-a calificat în această dimineață în sferturile de finală ale turneului de juniori de la Australian Open. Românul l-a învins în minimum de seturi pe americanul Toby Alex Kodat, 16 ani, scor 7-5, 6-3.

Românul a jucat excelent pe toată durata meciului și a continuat parcursul imbatabil de la Melbourne: Jianu e în sferturi și nu a pierdut niciun set până acum.

Filip Cristian Jianu va întâlni în faza sferturilor de finală un alt american, pe Cannon Kingsley, 17 ani. Partida va avea loc joi dimineața.

Vezi și: Naomi Osaka a depășit-o pe Simona Halep în clasamentul WTA » Se împlinește cel mai pesimist scenariu? Halep mai poate coborî un loc la finalul turneului