Tenis

IRINA BEGU - SAISAI ZHENG 2-6, 4-6 // Irina Begu, eliminată în optimile de finală ale turneului de la Hua Hin

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 30 ianuarie 2019

Irina Begu (28 de ani, 71 WTA)a fost eliminată de chinezoaica Saisai Zheng (24 de ani, 42 WTA), scor 2-6, 4-6, în optimile de finală ale turneului tailandez de la Hua Hin.

Irina nu a făcut față jocului agresiv prestat de chinezoaică la retur. Dacă în partida din primul tur, contra rusoaicei Evgenyia Rodina, Begu a avut un procentaj excelent al punctelor câștigate pe primul serviciu, 82 %, astăzi a terminat meciul cu doar 45 %.

3ași a reușit Begu în primul tur, niciunul astăzi

Dacă setul întâi a fost unul fără istoric, manșa secundă s-a decis la mustață. Românca a condus cu un break, scor 4-2. A fost egalată și a cedat un game maraton, cel decisiv, după ce a avut 4 șanse să îl adjudece.

Zheng a câștigat partida într-o oră și 32 de minute, scor 2-6, 4-6, și va juca în sferturile de finală împotriva câștigătoarei din înfruntarea Ajla Tomljanovic (49 WTA) - Kateryna Kozlova (95 WTA).