CONCORDIA CHIAJNA - FC BOTOȘANI 0-1 // VIDEO + FOTO FC Botoșani, atac la play-off! Gol de playstation în victoria de la Chiajna » Cum arată clasamentul LIVE

+16 Foto

Articol de Liviu Manolache  —  vineri, 01 februarie 2019

FC Botoșani a trecut de Concordia Chiajna, scor 1-0, și urcă pe locul 7, la doar două puncte de locurile de play-off.

Primul meci oficial din 2019 a început tare! Chiajna nu își mai permitea niciun pas greșit pentru a scăpa de spectrul retrogradării, iar FC Botoșani a venit în Ilfov cu gândul că poate visa la play-off. Astfel, miza era mare înainte de startul partidei.

Cele două echipe nu s-au menajat! În primele 10 minute, Chiajna, așezată de Falub într-un sistem de joc 3-4-3, a surprins. Din păcate pentru ilfoveni, Bawab și Măzărache s-au liniștit mult mai repede decât era cazul.

Prilej bun pentru băieții lui Ciobotariu să pună stăpânire pe joc. Până la finalul primei reprize, Botoșani și-a creat mai multe ocazii de a marca, dar mingicarii Ogenda sau Fabbrini au complicat inutil unele faze și scorul a fost nul în momentul intrării la cabine.

Repriza a doua parcă a încercat să copieze prima parte: Chiajna a început mai bine, dar s-a stins la fel de repede, iar moldovenii lui Ciobi au preluat inițiativa. Doar că de data aceasta nu și-au mai bătut joc. Aceștia au desenat un contraatac perfect care s-a finalizat cu o pasă inteligentă a lui Ogenda în careu pentru Fabbrini, care a pus latul simplu din 11 metri pentru 1-0.

9cartonașe galbene a scos centralul Găman din buzunar

FC Botoșani urcă pe locul 7 în clasament, cu 29 de puncte, la două în spatele Astrei, formația care ocupă ultimul loc de play-off în acest moment. Chiajna rămâne penultima, cu 17 puncte.