Tenis

MIHAELA BUZĂRNESCU - JELENA OSTAPENKO // Buzărnescu, eliminată în primul tur de la Doha! Românca a cedat nervos pe final

Mihaela Buzărnescu // FOTO: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 12 February 2019

Mihaela Buzărnescu (29 WTA) a fost eliminată de Jelena Ostapenko (22 WTA) în primul tur de la WTA Doha, scor 1-6, 6-4, 2-6.

Primul act a fost unul fără istoric. Mihaela a avut un procentaj dezastruos pe primul serviciu, 35%, față de 100% al letonei, și a cedat după doar 23 de minute, scor 1-6.

Momentul psihologic al setului secund a fost în cel de-al doilea game, când Miki a salvat 4 mingi de break.

A reușit apoi să spargă pentru prima dată serviciul adversarei, iar după o serie de 5 breakuri a împins partida în decisiv.

Buzărnescu a clacat, a fost extrem de nervoasă, vărsându-și frustrarea asupra antrenoarei (detalii AICI). Ostapenko a câștigat după o oră și 46 de minute, scor 6-1, 4-6, 6-2, și va juca în turul următor împotriva ucrainencei Elina Svitolina (7 WTA).

10 înfrângericonsecutive are Mihaela Buzărnescu

2-1în favoarea lui Buzărnescu este raportului meciurilor directe

Vezi și: UPDATE Simona Halep și-a aflat adversara din turul secund de la Doha! A învins-o de fiecare dată + când se joacă meciul