Liga Campionilor

VIDEO + FOTO » Seară fără goluri în Champions League! Liverpool - Bayern și Lyon - Barcelona s-au terminat 0-0 și totul se decide în retur. Când sunt programate meciurile

+6 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 19 February 2019

Marți seară au avut loc încă două partide din turul optimilor de finală din UEFA Champions League. Ambele dispute s-au terminat la egalitate, cu același scor, 0-0. Liverpool n-a putut să treacă de Bayern Munchen, în timp ce Barcelona a dominat-o pe Lyon, însă calificarea se va decide la retur.

• Barcelona - Lyon și Bayern - Liverpool se joacă pe 13 martie, de la ora 22:00

FINAL LIVERPOOL - BAYERN 0-0

„Cormoranii” au fost mai periculoși, însă experimentata Bayern Munchen a rezistat și a terminat la egalitate, 0-0. N-a avut decât un singur șut pe poartă, însă nici formația gazdă n-a stat foarte bine la acest capitol, având doar două.

Una dintre marile ocazii s-a consumat în minutul 40, când Salah l-a driblat pe Kimmich, i-a pasat apoi lui Firmino, iar brazilianul a trimis în fața porții la Matip, însă reluarea acestuia a fost pe lângă poartă.

VEZI AICI LIVETEXT PARTIDA

VEZI AICI VIDEO

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Fabinho - Robertson, Wijnaldum, Henderson, Keita - Mane, Salah, Firmino
Rezerve: Mignolet, Moreno, Milner, Lallana, Shaqiri, Sturridge, Origi

Bayern: Neuer - Kimmich, Süle, Hummels, Alaba - Martinez, Thiago, J. Rodriguez - Gnabry, Lewandowski, Coman
Rezerve: Ulreich, Ribery, Rafinha, Davies, Mai, Shabani, Sanchez

FINAL LYON - BARCELONA 0-0

Lyon n-a contat decât în primele minute în partida cu Barcelona, însă a rezistat eroic asaltului catalanilor. Echipa lui Valverde a ratat ocazie după ocazie și va tremura serios la retur pentru calificarea în sferturile de finală.

Finalul de meci a fost unul incendiar. Jucătorii Barcelonei s-au năpustit la poarta francezilor, însă defensiva lui Lyon a fost de netrecut.

VEZI AICI LIVETEXT PARTIDA!

Lyon : Lopes - Dubois, Marcelo, Denayer, Mendy - N’Dombele, Aouar - Traore, Depay, Terrier - Dembele
Rezerve: Gorgelin, M. Cornet, Cheikh, Marcal, Solet, Tete, Tousart

Barcelona: Ter Stegen - Alba, Lenglet, Pique, Semedo - Busquets, Roberto, Rakitic - Dembele, Messi, Suarez
Rezerve: Pena, Malcom, Murillo, Coutinho, Alena, Umtiti, Vidal