Tenis

SIMONA HALEP - LESIA TSURENKO // VIDEO „Vintage Halep” » Simona a luat primul set cu câteva lovituri marcă-înregistrată

Simona Halep // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 20 februarie 2019

Simona Halep, 2 WTA, o înfruntă acum pe Lesia Tsurenko, 23 WTA într-o partidă contând pentru optimile de finală ale turneului WTA Premier 5 de la Dubai. Partida e liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV Digi Sport.

Halep s-a impus fără mari emoții în primul set, 6-4, tot ea fiind cea care a câștigat cel mai spectaculos punct al primului set.

La scorul de 3-2, pe propriul serviciu, Simona și-a construit cu multă minuțiozitate un atac, a plimbat-o pe Tsurenko pe tot terenul și a venit să închidă punctul la fileu. Plan care i-a ieșit lui Halep și cu ajutorul fileului. Backhand-ul Simonei a lovit banda fileului și a căzut apoi în terenul adversarei sale.

Un alt punct spectaculos a fost câștigat de Simona la 5-3, pe serviciul adversarei. Tsurenko a ademenit-o pe Halep la fileu, dar jucătoarea noastră a găsit un răspuns pe măsură. „Vintage Halep”, a titrat contul oficial de Twitter al WTA.