Tenis

Simona Halep și-a aflat adversara din „sferturile” de la WTA Dubai! Meci dramatic între Bencic și Sabalenka

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 20 februarie 2019

Simona Halep (27 de ani, 2 WTA) va juca în sferturile de finală de la WTA Dubai împotriva Belindei Bencic (21 de ani, 45 WTA). Elvențianca a trecut dramatic de Aryna Sabalenka (9 WTA), scor 6-4, 2-6, 7-6(7).

• Simona Halep - Belinda Bencic se joacă joi, după ora 17:00, liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe TV Digi Sport.

Bencic a câștigat relativ ușor actul de debut, 6-3, în ciuda unui număr imens de duble greșeli, 6. Sabalenka a fost dominantă după reluare. A servit mult mai precis, cu procentaje excelente de 73 la sută al punctelor câștigate pe primul serviciu, respectiv 60 pe cel de-al doilea, și a împins meciul în decisiv.

Setul 3 a fost unul de-a dreptul dramatic. Bielorusa s-a desprins la 5-3, și a ratat nu mai puțin de 4 mingi de meci înainte de tie-break. Acolo a preluat din nou inițiativa, s-a desprins la 5-3, apoi a ratat alte două oportunități de meci. Bencic nu a fost la fel de ezitantă și a profitat de prima, închizând meciul după două ore și 29 de minute.

Halep și Bencic s-au înfruntat de două ori în carieră. Românca a câștigat la Wimbledon, în 2014, scor 6-4, 6-1. Elvețianca a profitat de abandonul româncei un an mai târziu, la Masterul Canadei, la scorul de 7-6, 6-7, 3-0.