Tenis

SIMONA HALEP, CLASAMENT WTA // Halep, la un singur meci de PIERDEREA locului 2! Meciul care va decide TOT

+5 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 22 februarie 2019

Simona Halep (27 de ani) poate pierde locul 2 WTA la finalul săptămânii. Cehoaica Petra Kvitova (4 WTA) a trecut de taiwaneza Su-Wei Hsieh (31 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-4, în semifinalele de la Dubai și e la un singur meci de a-i „fura” poziția româncei.

• Petra Kvitova o va depăși pe Simona Halep dacă se impune în finala turneului de la Dubai;
  • Adversara cehoaicei va fi elvețianca Belinda Bencic, care a trecut de Elina Svitolina în semifinale, scor 6-2, 3-6, 7-6(3).

Hsieh nu a mai putut s-o ajute pe Halep. Taiwaneza le eliminase la Dubai pe Angelique Kerber și Karolina Pliskova, celelalte două adversare ale Simonei în lupta pentru poziția secundă în clasament.

Hsieh a servit excelent în primul set al semifinalei cu Kvitova, fără să îi acorde cehoaicei vreo șansă de break și cu procentaje excelente, 71% puncte câștigate pe primul serviciu, respectiv 78% pe cel de-al doilea.

Kvitova a forțat în actul secund, a lovit mult mai agresiv, adjudecându-și setul la 2, după 43 de minute. Cehoaica a păstrat ritmul și în decisiv, a închis meciul după 2 ore și 10 minute, scor 3-6, 6-2, 6-4.

Vezi și:

Simona Halep, extenuată după 9 meciuri în 13 zile: „Sunt obosită, au fost două săptămâni pline”