SEPSI - VIITORUL // VIDEO + FOTO Viitorul la un pas să rateze play-off-ul! 7 meciuri fără gol marcat pentru trupa lui Hagi » Clasamentul LIVE din Liga 1

+26 Foto

Articol de Dan Udrea  —  Friday, 22 February 2019

Sepsi OSK și Viitorul au remizat în prologul etapei cu numărul 25 din Liga 1, scor 0-0.

Un meci crâncen, cu multe intrări dure şi chiar violente, s-a terminat 0-0 şi fiindcă Tandia a ratat un penalty, iar suspansul pentru accesul în play-off continuă

Frigul de afară şi mai ales miza play-off-ului au transformat Sepsi - Viitorul într-o adevărată coridă, nu într-un meci de fotbal. Intrări tari şi foarte tari, faulturi multe şi foarte multe, agresivitate din plin, fotbal puţin. În prima repriză nici măcar o ocazie! 0-0!

După pauză, s-a jucat chiar şi mai agresiv. Ceea ce s-a întâmplat însă cu intrarea criminală a lui Viera asupra lui Ianis Hagi are de a face cu K1 sau artele marţiale, în nici un caz cu un joc de fotbal. Iar dacă Bârsan n-a luat luat nici o sancţiune disciplinară, deşi s-ar fi impus două cartonaşe roşii, mai ales că genunchiul lui Hagi arăta precum un file de carne de pui, bătut cu bătătorul de şniţele, înseamnă că promovarea lui pe lista FIFA e cea mai mare gafă făcută de actuala CCA!

Sepsi putea închide ecuaţia play-off-ului în minutul 62. A beneficiat de un penalty, dar Tandia, care jucase excelent până atunci, a tras alături. A rămas 0-0, rezultat care păstrează suspansul total şi pentru ultim etapă. Sepsi joacă în deplasare cu CFR, iar Viitorul primeşte vizita Botoşaniului.

Sepsi urcă provizoriu pe locul 4, cu 37 de puncte. Viitorul rămâne în afara locurilor de play-off, pe 7, având și un meci în plus față de Astra, Botoșani și Poli Iași.

Sepsi joacă în ultima etapă pe teren propriu, contra campioanei CFR Cluj, în timp ce Viitorul primește vizita lui FC Botoșani.

Clasament Liga 1

AICI partida TEXT

Vezi VIDEO de la meci

Echipele de start

Sepsi: Fejer - De Moura, Viera, Jovanovic, Abud Omar - Ad. Rus, Karnitski - Mensah, Velev, Fl. Ștefan - Tandia
Rezerve: Niczuly - Vașvari, Sato, Rudol, Hamed, Hadnagy, C. Popescu
Antrenor: Eugen Neagoe

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Țîru, V. Ghiță, De Nooijer - Artean, T. Băluță, P. Iacob - Vînă, I. Hagi, Houri
Rezerve: Tordai - Casap, Rivaldinho, Achim, V. Ciobanu, Boboc, Calcan
Antrenor: Gică Hagi

Stadion: Municipal, Sf. Gheorghe
Arbitru: Marcel Bîrsan // Asistenți: Mircea Grigoriu, Mihai Marica

UPDATE 19:00

Ninsoarea de la Sf. Gheorghe pune în pericol desfășurarea în condiții optime a partidei. Oficialii gazdelor fac tot posibilul să îndepărteze zăpada de pe suprafața de joc.