FC BOTOȘANI - GAZ METAN // VIDEO + FOTO Botoșani își complică situația! Ce trebuie să facă în meciul din ultima etapă cu Viitorul pentru a prinde play-off-ul

+8 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 24 February 2019

FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș au terminat la egalitate, scor 1-1, și au trimis-o pe Sepsi Sf. Gheorghe în play-off.

Iulian Cristea, fundașul central pentru care FCSB insistă de la începutul perioadei de transferuri, a deschis scorul pentru Gaz Metan în minutul 36, profitând de ieșirea hazardată a portarului austriac Martin Fraisl.

Botoșaniul a egalat după doar 5 minute, prin Lorand Fulop. Mijlocașul moldovenilor a preluat perfect o pasă filtrantă de la Ongenda și l-a driblat pe Pleșca.

FC Botoșani rămâne pe locul 6 înaintea ultimei etape. Vezi AICI de ce are nevoie pentru a prinde play-off-ul!

Clasament Liga 1

live » FC Botoșani - Gaz Metan 1-1Au marcat: L. Fulop '42 / I. Cristea '37

Urmărește AICI partida liveTEXT

Vezi AICI clasamentul LIVE din Liga 1

Vezi VIDEO cu golurile

FC Botoșani a avut un gol anulat în minutul 34. Sebastian Colțescu a dictat fault în atac la intervenția vârfului Mihai Roman.

Echipele de start

FC Botoșani: Fraisl - Dumitraș, Burcă, Miron, Soiledis - Karaboue, Ongenda - Fabbrini, Fulop, Golofca - M. Roman
Rezerve: Trip - Chindriș, Patache, Oaidă, Târșa, Papa, L. Buș
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Gaz Metan: Pleșca - Crețu, I. Cristea, Diallo, Ivanov - Fofana, Coimbra - Olaru, Chamed, Caiado - Rondon
Rezerve: Batista - Pleșca, R. Romeo, Ely Lopes, Joca, Mailat, Yazalde
Antrenor: Edi Iordănescu

Botoșani, calcule pentru play-off

Dacă bat astăzi, cei de la Botoșani se mulțumesc și cu o remiză în ultima etapă, în deplasarea de la Viitorul.

Dacă termină la egalitate trebuie să nu piardă contra trupei lui Gică Hagi, iar Poli Iași să nu câștige meciul din ultima etapă.

Dacă pierd, trebuie să câștige obligatoriu cu Viitorul.