Stranieri

ORLANDO CITY - NEW YORK CITY 2-2 // VIDEO+FOTO Alexandru Mitriță, debut ideal în MLS! Pasă SUPERBĂ de gol și evoluție entuziasmantă!

+10 Foto
Alex Mitriță

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 02 martie 2019

Cu Alexandru Mitriță (23 de ani) integralist, New York City a remizat pe terenul lui Orlando City, scor 2-2, deși echipa românului a condus cu 2-0.

Mitriță a făcut o partidă excelentă la debutul în MLS! Fostul jucător al lui CS U Craiova a oferit o pasă de gol și a fost extrem de activ pe toată durata meciului.

Cum a jucat Mitriță la debutul pentru New York City FC

Titular la primul meci oficial al lui New York City din acest campionat, Alexandru Mitriță a lăsat o impresie solidă încă din primele minute ale partidei.

• Minutul 12: A orchestrat faza în urma căreia New York City a deschis scorul. A trimis o diagonală inspirată, iar de acolo s-a născut atacul care a precedat golul lui Ofori din minutul 13.
  • Minutul 18: Mitriță a apărut la finalizare la o fază periculoasă, dar șutul său cu piciorul drept s-a dus mult peste poartă.
  • Minutul 23: A fost faultat și a obținut o lovitură liberă prețioasă pentru echipa sa, nefrutcitifată însă de colegi.
  • Minutul 29: New York City a dominat cu autoritate prima repriză, iar Mitriță a continuat să fie printre cei mai periculoși jucători ai lui New York City. Explozia românului, pornit în viteză spre poarta adversă, a fost blocată cu greu de fundașii lui Orlando City.
  • Minutul 40: Mitriță a fost din nou periculos. A driblat mai mulți fundași, a pătruns insistent spre careu, însă șutul său cu stângul s-a dus pe lângă poartă.
  • Minutul 42: Românul pare să beneficieze de mult credit din partea antrenorului și a colegilor. Mitriță e căutat frecvent cu pase și tot el e cel care execută cornerele. Centrarea lui perfectă a fost reluată de Chanot puțin peste poartă.
  • Minutul 45+1: Recitalul lui Mitriță a generat până la urmă cel de-al doilea gol al meciului. Românul a inventat o pasă de mare finețe, cu exteriorul, iar Ring a înscris și a majorat avantajul lui New York City.
  • Minutul 64: Incursiunea bună a lui Mitriță s-a soldat cu un șut peste poartă din afara careului
    Minutul 70: Mitriță a inventat o nouă pasă genială, însă colegul său din ofensivă a irosit faza
    Minutul 73: Cornerul executat de Alexandru Mitriță a generat o ocazie mare a lui New York City
  • Minutul 90+4: Șutul lui Mitriță din unghi a fost respins în corner de portarul lui Orlando

Orlando City - New York City 2-2Au marcat: C. Muller '59, Akindele '75 / Ofori '13, Ring '45+1

Meciul a fost liveTEXT AICI

Orlando City: Rowe - Smith, Miller, O'Neill, De John, Acosta - Johnson, Lljestan, Mendez - Akindele, Mueller
Rezerve:
Ranjitsingh, Ascues, Rosell, Higuita, Colman, Nani, Dwyer
Antrenor: Jason Kreis

New York City FC: Johnson - Tinnerholm, Callens, Chanot, Sweat - Ring, Ofori - Sands, Lewis, Mitriță - Moralez
Rezerve: Stuver, Ibeagha, Parks, Rocha, Castellanos, Medina, Tajouri-Shradi
Antrenor: Domènec Torrent

Un moment rar întâlnit s-a petrecut în prima repriză: unul dintre arbitrii asistenți s-a accidentat și a trebuit să fie înlocuit

Următorul meci al lui New York City va avea loc duminică, 10 martie, pe teren propriu cu DC United.

Ce a fost înainte de meci

Suporterii celor două echipe au creat o atmosferă deosebită înainte de startul partidei. Fanii lui NY City pe arena din Orlando:

Așa arată arena pe care a jucat azi Alex Mitriță:

Fanii gazdelor de la Orlando au făcut atmosferă înainte de intrarea în stadion:

Mitriță a înscris două goluri în amicale

Transferat în această iarnă de la CS U Craiova contra sumei de 8 milioane de euro, Mitriță a reușit deja două goluri pentru New York City. Românul a punctat în amicalele cu Nashville SC, 2-0, și AIK Stockholm, 1-1.

Vezi și: Sfaturi importante pentru Mitriță: ”Fotbalul să vorbească, nu cartea de vizită!”