Liga Campionilor

VIDEO+FOTO » ULUITOR! United se califică după un penalty acordat de VAR în prelungiri! » Porto - Roma, decis tot după consultarea VAR

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 07 March 2019

Manchester United s-a impus dramatic contra lui PSG, scor 3-1, și merge în „sferturile” Ligii. Porto merge mai departe după două reprize de prelungiri contra Romei, scor 3-1.

• În tur, PSG a învins-o pe United cu 2-0, iar Roma s-a impus cu 2-1 în fața lui Porto.
  • Ajax Amsterdam și Tottenham sunt primele două echipe calificate în „sferturile” Ligii Campionilor. Detalii AICI.

PSG - Man. United 1-3Au marcat: Bernat '12 / Lukaku '2 '30, Rashford 90+4 (pen.)

AICI partida TEXT

Vezi VIDEO cu golurile

Lukaku a deschis scorul în minutul 2, profitând de o pasă neglijentă trimisă spre propria poartă a neamțului Thilo Kehrer. Bernat a egalat rapid, în minutul 12, cu o execuție facilă, după o pasă genială a lui Mbappe.

O lovitură liberă de la distanță, executată slab de Marcus Rashford, avea să stea la baza golului de 2-1. Gianluigi Buffon, portarul în vârstă de 41 de ani al campioanei Franței, a respins defectuos mingea. Lukaku a profitat și
de data asta.

Repriza secundă a fost spectaculoasă, cel puțin în ultimul sfert de oră, când „diavolii” au simțit presiunea timpului și au ieșit la atac.

Minutele de prelungire au oferit o fază uluitoare. Un șut al lui Dalot a fost respins în corner de Kimpembe. Inițial, arbitrul a indicat colțul terenului, apoi a consulat sistemul VAR. A considerat că mâna nu era într-o poziție naturală și a acordat penalty. Rashford l-a transformat cu sânge rece și a dus-o pe United în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

echipele de start

PSG: Buffon - Kehrer, T. Silva, Kimpembe, Bernat - Verratti, Marquinhos - D. Alves, Draxler, Di Maria - Mbappe
Rezerve: Areola - Cavani, Choup-Moting, Dagba, Kurzawa, Meunier, Paredes
Antrenor: Thomas Tuchel

Man. United: de Gea - Lindelof - Bailly, Smalling, Shaw - Young, McTominay, Fred - Pereira, Lukaku, Rashfor
Rezerve: Romero - Chong, Dalot, Garner, Gomes, Greenwood, Rojo
Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

FC Porto - AS Roma 3-1 (prelungiri)Au marcat: Soares '26, Marega '53, Telles '117 (pen.) / De Rossi '37 (pen.)

Urmărește  partida TEXT

FC Porto a ieșit la atac încă din debutul partidei. Presiunea a dat rezultate în minutul 26. Brazilianul Tiquinho Soares a înscris din fața porții goale, după o pasă ideală primită de la Marega. Italienii au cerut fault în atac la Manolas, în momentul recuperării balonului.

Daniele de Rossi a egalat în minutul 37 dintr-un penalty obținut de Perotti.

Meciul a continuat în același ritm alert, cu multe durități, și cu un gol care părea să ducă partida în prelungiri. La 7 minute după reluare, Marega a făcut 2-1. Centrarea a venit din flancul stâng de la Corona.

Golul decisiv a venit în minutul 117, din penalty, după o fază extrem de controversată. După consultarea VAR, Cakir a dictat penalty la o ținere a lui Florenzi. Vârful lui Porto era însă într-o poziție suspectă de offside. Telles a transformat fără probleme.

Echipele de start

Porto: Casillas - Militao, Felipe, Pepe, Telles - Otavio, Herrera, D. Pereira, Corona - Marega, Soares
Rezerve: Vana - Fernando, Brahimi, Adrian, M. Pereira, Hernani, O. Torres
Antrenor: Sergio Conceicao

AS Roma: Olsen - Marcano, Manolas, Jesus - Karsdorp, N'Zonzi, De Rossi, Kolarov - Zaniolo, Perotti - Dzeko
Rezerve: Mirante - Cristante, El Shaarawy, Florenzi, Pellegrini, Santon, Schick
Antrenor: Eusebio Di Francesco

Vezi și:

Imagine ISTORICĂ! Cristi Chivu și Bogdan Lobonț, titulari în precedenta generație a lui Ajax care atingea „sferturile” Ligii Campionilor