Liga Campionilor

REAL MADRID - AJAX 1-4 // Imagine ISTORICĂ postată de UEFA! Cristi Chivu și Bogdan Lobonț, titulari în precedenta generație a lui Ajax care atingea „sferturile” Ligii Campionilor

Cristian Chivu (căpitan) și Bogdan Lobonț au fost titulari în 2003, când Ajax atingea ultima dată „sferturile” Ligii Campionilor

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 06 March 2019

Ajax Amsterdam a surprins întreaga lume a fotbalului cu victoria obținută pe „Santiago Bernabeu”, scor 4-1, contra lui Real Madrid. Precedenta calificare în „sferturile” Ligii Campionilor a venit în 2003, când din echipa „lăncierilor” făceau parte Cristian Chivu și Bogdan Lobonț.

Pagina oficială a Ligii Campionilor a distribuit o fotografie în care sunt prezentate ultimele două generații care au impresionat în cea mai galonată competiție inter-cluburi din lume. Bogdan Lobonț apăra poarta lui Ajax în 2003, în timp ce Cristian Chivu purta banderola de căpitan.

* Imaginea postată de UEFA este dintr-un meci din faza a doua a grupelor din sezonul 2002/2003 al Ligii

Rândul de sus, de la stânga la dreapta: Galasek, Pasanen, Lobonț, Trabelsi, Ibrahimovic, Chivu.

Rândul de jos, de la stânga la dreapta:
N. de Jong, O'Brien, Maxwell, Van der Vaart, Pienaar.

Ajax din 2003

În prima fază a grupelor, Ajax a terminat pe locul secund într-o grupă cu Inter Milano, Lyon și Rosenborg. În faza secundă, Ajax s-a clasat a doua, în spatele Valenciei, dar peste Arsenal și AS Roma.

Formația lui Chivu și Lobonț a fost oprită în „sferturi” de AC Milan, echipa care urma să câștige competiția. Olandezii au reușit o remiză albă în tur, dar au cedat, scor 2-3, la retur.

Vezi și:

REAL MADRID - AJAX 1-4 // Dusan Tadic SUPRAREAL! Sârbul adus pentru 11 milioane de euro s-a distrat cu vedetele lui Real » Antrenorul care a crezut în el