Handbal

VIDEO A eliminat-o pe Dinamo, acum a fost decisiv în derby-ul Portugaliei » Atmosferă senzațională la Sporting - Benfica

Vali Ghionea

Articol de Marian Ursescu  —  Thursday, 07 March 2019

Sporting Lisabona e de neoprit! După ce a eliminat Dinamo în play-off-ul optimilor Ligii Campionilor, campioana Portugaliei a câștigat în întrecerea internă și confruntarea cu marea rivală, FC Porto, 26-23.

Într-o atmosferă de vis, creată de cei 3.000 de suporteri ai "alb-verzilor", "leii" au revenit din nou pe final, așa cum au făcut-o și la București. Porto a condus cu 15-12 la pauză, dar în partea a doua Sporting a jucat fantastic. Vali Ghionea, extrema dreapta a "naționalei" României, a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Românul a marcat de 8 ori, fiind golgeterul meciului.

Gazdele au câștigat repriza a doua cu 14-8 și s-au impus la final cu 26-23. Sporting rămâne pe locul 2 în clasament, cu 70 de puncte, unul mai puțin decât Porto, dar are și un meci mai puțin disputat. Și pentru "lei" urmează un alt derby, cu Benfica Lisabona.

Vezi și: CSM BUCUREȘTI - DINAMO 24-23 // Derby plin de nervi în Liga Zimbrilor: 18 eliminări și 3 cartonașe roșii