Tenis

WTA MIAMI // Monica Niculescu a acces pe tabloul principal la Miami » Victorie categorică în ultimul act din calificări

Monica Niculescu // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 20 March 2019

Monica Niculescu, locul 138 WTA, a acces pe tabloul principal al turneului de la Miami, după ce a trecut de ucraineanca Kateryna Kozlova, locul 101 WTA, scor 6-2,6-4.

• Monica Niculescu va juca în turul I cu Tamara Zidansek din Slovenia, locul 66 WTA.

Monica Niculescu s-a impus fără emoții, după un meci de o oră și 30 de minute.  În primul set, echilibrul a durat doar patru game-uri, până la 2-2. De colo, Monica Niculescu a câștigat patru game-uri, două dintre ele pe serviciul adversarei și și-a adjudecat primul set.

În setul doi, Monica a început bine și a condus cu 3-1, dar a fost egalat. La 4-4, Monica Niculescu a forțat, a mai făcut un break și a câștigat meciul.

Pe taboloul feminin de la Miami, România mai are tre reprezentate: Simona Halep, locul 3 WTA, care va juca împotriva învingătoarei meciului dintre Johanna Larsson și o jucătoare venită din calificări, Irina Begu, 70 WTA, care va juca în turul I cu Bianca Andreescu, locul 24, și Mihaela Buzărnescu, 30 WTA, care joacă în turul II cu învingătoarea meciului Alizet Cornet - Vera Lapko.