Cristiano Ronaldo și-a aflat pedeapsa după gestul obscen din Juventus - Atletico Madrid!

+2 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 21 March 2019

Cristiano Ronaldo (33 de ani) a fost amendat de UEFA cu 20.000 de euro după gestul vulgar de la finalul victoriei din „optimile” Ligii Campionilor contra lui Atletico Madrid, scor 3-0.

• Turul „sfertului” din Liga Campionilor dintre Ajax și Juventus are loc pe 10 aprilie, la Amsterdam. Returul e pe 16 aprilie la Torino.

La finalul unei remontada istorice, în care a marcat trei goluri, Ronaldo a simțit nevoia să i-o plătească cu aceeași monedă lui Diego Simeone. Portughezul a imitat gestul prin care antrenorul lui Atletico a arătat la finalul meciului tur că are „cohones” și a primit exact aceeași pedeapsă precum antrenorul argentinian: o amendă de 20.000 de euro!

Contestatarii italienilor au cerut ca Ronaldo să primească și o suspendare, astfel încât să fie indisponibil în manșa tur a „sfertului” cu Ajax. Oficialii forului european nu au riscat însă să agite apele și au aplicat soluția simplă.