Tenis

Bianca Andreescu este de neoprit! Încă o victorie cu Angelique Kerber după un meci dramatic

Bianca Andreescu // FOTO: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 24 martie 2019

Bianca Andreescu, 18 ani, locul 24 WTA, își continuă forma de vis după câștigarea Indian Wells. Jucătoarea cu origini românești, dar care reprezintă Canada, a învins-o în turul III la Miami pe Angelique Kerber, locul 4 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-1, după un meci de două ore.

• Bianca Andreescu va juca în optimi cu Anett Kontaveit, locul 19 WTA.

Meciul Andreescu - Kerber a fost unul dramatic, cu multe momente de joc spectaculoase și cu răsturnări de scor. În primul set, Kerber a început mai bine și a condus cu 2-0, dar Andreescu a revenit. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 5-4, când Bianca a forțat și a făcut un break, decisiv pentru câștigarea setului.

Setul doi a fost unul incredibil. Andreescu a început furtunos și a condus cu 4-1, dar Kerber a revenit și a câștigat 5 game-uri la rând, trimițând meciul în decisiv.

În setul trei, Andreescu a dominat-o autoritar pe Kerber. Bianca a făcut două break-uri și i-a lăsat nemțoaicei doar un game, calificându-se spectaculos în optimi.

Pentru această victorie, Andreescu a primit 120 de puncte WTA și un cec de 30.000 de dolari.