Tenis

SIMONA HALEP - POLONA HERCOG 5-7, 7-6 (1), 6-2 » VIDEO Simona e în „optimi” la Miami, după o luptă eroică de aproape 3 ore! Urmează Venus Williams

+12 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 24 martie 2019

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în optimile de finală de la Miami, după ce a învins-o pe slovena Polona Hercog (93 WTA), scor 5-7, 7-6(1), 6-2, într-un meci care a durat două ore și 45 de minute.

• Simona Halep va juca în „optimi” la Miami cu Venus Williams (43 WTA), care a trecut de Daria Kasatkina (22 WTA), scor 6-3, 6-1.
  • 3-3 e scorul meciurilor directe între Simona Halep și Venus Williams. Ultimul joc s-a disputat anul acesta la Australian Open, când românca s-a impus cu 6-2, 6-3.

Mai înaltă decât Halep cu 14 centimetri, Polona Hercog a început din start să-și arate forța la serviciu. Cele două jucătoare au mers umăr la umăr până când slovena a făcut break-ul și a dus scorul la 6-5, iar apoi și-a câștigat serviciul.

Tot în primul set și-a făcut apariția pe teren și antrenorul Daniel Dobre, care i-a dat mai multe sfaturi Simonei la scorul de 3-4.

Halep a acuzat probleme la genunchi în timpul setului și a fost bandajată de doctor

În setul secund echilibrul s-a păstrat și s-a intrat în tie-break, unde Simona Halep a făcut legea. A controlat tie-break-ul de la un capăt la altul și s-a impus cu 7-1.

Și în setul secund Simona a cerut ajutorul lui Daniel Dobre tot după 7 game-uri.

În decisiv, slovena a părut extrem de obosită, iar Halep a preluat în întregime controlul și a reușit să-i aplice lovitura de grație, 6-2!

Simona Halep - Polona Hercog 5-7 / 7-6(1) / 6-2

6-2, GAME, SET ȘI MECI! Simona nu-i mai dă nicio șansă adversarei și se impune!
5-2, BREAK Halep!
Simona nu mai poate pierde acest meci! Românca o domină clar pe slovenă.
4-2, Game Halep!
Simona încearcă să încheie punctele cât mai repede și îi iese acest lucru.
3-2, Game Hercog!
Polona câștigă la zero pe propriul serviciu.
3-1, Game Halep!
Jucătoarea din Slovenia nu mai lovește lucid, pare foarte obosită, lucru care-i dă speranțe mari Simonei.
2-1, BREAK Halep!
Simona începe excelent setul decisiv și e prima care face break-ul.
1-1, Game Halep!
Simona închide bine game-ul, după mai multe puncte extenuante.
0-1, Game Hercog! Polona nu obosește și continuă să servească foarte bine. În setul anterior, Simona a bifat 79% puncte câștigate pe prima minge. În primul act a avut doar 50%.
A început setul decisiv. Hercov servește!

SETUL 2

7-6, GAME, SET! Simona servește impecabil în tie-break și trimite meciul în set decisiv! Halep s-a impus cu 7-1 în tie-break. Hercog cere și ea intervenția medicului.

6-6, Game Hercog! Simona revine de la 0-40, dar Polona tot reușește să se impună și trimite setul în tie-break.
6-5, Game Halep!
Simona servește bine și rămâne în joc. Halep a chemat din nou doctorul.

5-5, Game Hercog! Polona face un game alb și încheie cu un as de toată frumusețea!
5-4, BREAK Hercog!
Polona face rebreak-ul rapid și servește pentru a rămâne în set.
5-3, BREAK Halep!
Simona ratează trei mingi de break, dar face punctul decisiv cu a patra minge.

4-3, Game Halep! Simona bifează un game alb, ultimul punct e câștigat cu ajutorul fileului. Halep îl cheamă din nou pe antrenorul Daniel Dobre, care-i transmite: „Ai variat foarte bine. Ai ales foarte bine la retur. Când îți dă pe dreapta împinge un pic pe picior. Meciul e foarte bun. Rămâi lângă ea, că-ți vine șansa”.

3-3, Game Hercog! Polona nu renunță la joc și merge umăr la umăr cu Simona. Halep bifează o nouă greșeală neforțată.
3-2, Game Halep!
Simona revine la conducere.
2-2, Game Hercog!
Polona stă lipită de linia de fund și controlează de acolo ultimul punct. Halep va servi cu mingi noi.
2-1, Game Halep!
Simona câștigă un game după o luptă crâncenă contra Polonei.

1-1, Game Hercog! Simona revine de la 0-40 și duce game-ul la avantaje, dar Polona, ca aproape de fiecare dată, își folosește din plin serviciul atunci când are probleme și câștigă.

1-0, Game Halep! Simona câștigă cu greu primul game pe propriul serviciu. În primul set a avut doar 3 lovituri câștigătoare.
A început setul 2! Simona e la serviciu!

SETUL 1

5-7, GAME, SET HERCOG! Simona a ratat o șansă de break și i-a dat posibilitatea slovenei să revină, câștigând primul set.
5-6, BREAK Hercog!
Polona reușește un break alb, după o serie de greșeli ale Simonei.

5-5, Game Hercog! Simona încearcă să încheie ultimul punct cu o scurtă, însă trimite în fileu și Polona egalează pe tabela de marcaj.
5-4, Game Halep!
Simona câștigă ultimele 3 game-uri și pare să fie în vârf de formă. Slovena a câștigat un singur punct în ultimul game.
4-4, BREAK Halep!
Simona pune în aplicare sfaturile lui Daniel Dobre, care par să dea roade. Românca reușește primul său break în acest meci.
3-4, Game Halep!
Simona se impune pe propriul serviciu și-l cheamă pe antrenorul Daniel Dobre: „Ai momente când te miști foarte bine. Fii mai stabilă. Închide un pic finalul. Când îți dă slide-ul scurt dă-i contra slide. Servești bine. Termină mișcările, asta e cel mai important. Ești ok în teren. Ai încredere că joci bine. Luptă-te pentru că joci ok”.

2-4, Game Hercog! Simona revine pe teren după accidentarea la picior, însă deplasarea pare să-i fie afectată.

Captură TV Digi Sport
2-3, Game Halep!
Simona servește și ea foarte bine și o pune în dificultate pe Hercog. Și în acest game, Simona a bifat câteva erori neprovocate. A ajuns la 10 greșeli neforțate în acest set. Halep a cerut intervenția medicului pentru că simte dureri la genunchiul stâng. Simona a luat un time-out medical de 3 minute.
1-3, Game Hercog!
Polona continuă să servească foarte bine. În acest game a ajuns să servească și cu 190 km/h. Simona a ratat o nouă minge de break și și-a schimbat și racheta, după ce a lovit cu ea de mai multe ori de suprafața de joc.
1-2, BREAK Hercog!
Polona profită de câteva erori neforțate ale Simonei și își trece în cont primul break al meciului.
1-1, Game Hercog!
Polona servește foarte puternic, dar Simona se plasează bine în teren și reușește de fiecare dată să returneze. Halep a avut șansa să facă primul break al meciului, dar slovena a revenit în joc și și-a adjudecat game-ul.

1-0, Game Halep! Simona începe perfect meciul și încheie game-ul cu un punct norocos, după ce Polona trimite mingea în banda fileului, iar apoi cade în aut.