Nationala

ROMÂNIA - INSULELE FEROE 4-1 // NOTE GSP: Claudiu Keșeru și George Pușcaș, cei mai buni de pe teren » Bancu a dezamăgit + cât a primit Ianis Hagi

Claudiu Keșeru, consolându-l pe Ianis Hagi după ratarea acestuia din repriza secundă // FOTO: GSP

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 27 March 2019

România a reușit marți seara prima victorie din campania pentru preliminariile EURO 2020, 4-1 pe teren propriu cu Insulele Feroe.

„Tricolorii” au bifat o victorie fără emoții, ce-i drept în fața unui adversar facil, însă adevăratul test va urma pe 7 iunie, când România va juca în deplasare cu Norvegia.

Ce rămâne, totuși, după victoria cu Insulele Feroe? Cine au fost remarcații?

Claudiu Keșeru a confirmat golul din meciul cu Suedia, reușind o dublă aseară. Keșeru și Pușcaș au fost cei mai buni jucători ai lui Contra, ambii primind nota 8.

Evoluții bune au avut și Chipciu, Răzvan Marin și Ciprian Deac, marcatorul primului gol al României. Tot 7 a primit și Ciprian Tătărușanu, autorul unor intervenții salvatoare la ocaziile feroezilor.

Trimis pe teren în repriza secundă, Ianis Hagi a avut două ocazii importante de a marca. Prima oară, în minutul 51, acesta a ratat inexplicabil din câțiva metri, iar 10 minute mai târziu a prins un voleu puternic de la marginea careului, reținut de portarul advers. Fiul lui Gică Hagi a primit nota 6.

Cel mai slab „tricolor” a fost Nicușor Bancu, cel care a primit nota 5, fiind în deseori depășit în flancul stâng al apărării.

Cosmin Contra, selecționerul naționalei, a primit nota 7.

Din tabăra Insulelor Feroe, cele mai solide prestații le-au avut Rolantsson, Davidsen și fostul dinamovist Bartalasstovu, toți trei primind nota 6.

CLASAMENT  ACTUALIZAT

REZULTATE + PROGRAM GRUPA F

S-au jucat pe 23 martie 2019: Malta – Feroe 2-1, Suedia – România 2-1, Spania – Norvegia 2-1
26 martie 2019: Malta – Spania 0-2, Norvegia – Suedia 3-3, România – Feroe 4-1
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!