Barcelona - Espanyol 2-0 // FOTO + VIDEO Geniul lui Leo Messi rezolvă derby-ul Catalunyei cu Espanyol

+5 Foto
Barcelona - Espanyol // FOTO: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 30 martie 2019

Barcelona s-a impus astăzi fără emoții în derby-ul Catalunyei contra lui Espanyol, scor 2-0. Argentinianul Leo Messi a fost cel mai bun om de pe teren și a înscris ambele goluri ale Barcelonei.

Aici ai statistici de la meciul Barcelona - Espanyol

Deși nu traversează cel mai bun sezon, Espanyol a avut o prestație mai mult decât onorabilă în prima repriză, când a pus în mai multe rânduri în pericol poarta lui Ter Stegen.

Scorul alb a persistat până în minutul 71, când geniul lui Leo Messi a ieșit din nou la rampă. Argentinianul a executat rafinat o lovitură liberă de la marginea careului, în stil „Panenka”, iar mingea a intrat în poartă, ușor deviată de Sanchez, jucătorul celor de la Espanyol.

Catalanii au închis definitiv soarta meciului în minutul 89, când Messi a înscris plasat, după o pasă a lui Malcom.

Barcelona e lider autoritar în La Liga: catalanii au acumulat 69 de puncte și au 13 puncte în fața lui Atletico Madrid, ocupanta locului secund. Real e pe 3, cu 54 de puncte.