Liga 3

VIDEO Rapid, pas uriaș către Liga 2 » Victorie cu emoții contra Sportului Chișcani + ce avans au giuleștenii

Rapid // FOTO: facebook.com/FCRapid1923oficial/

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 31 March 2019

Rapid s-a impus în meciul cu Sportul Chișcani, 2-1, și este tot mai aproape de promovarea în Liga 2.

• Giuleștenii au 50 de puncte după 20 de etape, cu 7 mai mult decât locul 2, Unirea Slobozia. CS Afumați, principala contracandidată a Rapidului, a căzut pe locul 3 după ce a pierdut cu Medgidia, scor 0-1;

Rapid, liderul din Seria a II-a din Liga 3, a câștigat cu emoții meciul cu  echipa de pe locul 11. Rapid a început tare meciul și a deschis scorul în minutul 13. Vlada a primit o pasă în spatele fundașilor și a marcat de la 13 cu un șut pe sub portarul advers. (video la minutul 15:30)

Scorul la pauză a fost egal. În mintul 40, Sportul Chișcani a egalat cu o lovitură de cap din 6 metri, a lui Alin Radu, după un corner. (video la minutul 42:30)

Scorul final a fost stabilit în minutul 68 de Alex Iacob. După un corner, Iacob a profitat de marcajul slab al adversarilor și a marcat din 5 metri. (video la minutul 1:26:25)

Până la final, Rapid s-a menținut în avans și a câștigat meciul, mărindu-și distanța față de urmăritoare.

Rapid: Ciuculescu - Voicu, Iacob, Manole, Demici - Cârstocea, Jorza - Drăghiceanu, Vlada, Hlistei - Matulevicius
Rezerve: Drăghia, Băjan, Catrici, Robinho, Goge, Sefer, Babaua
Antrenor: Daniel Pancu