VALENCIA - REAL MADRID 2-1 // VIDEO + FOTO Zinedine Zidane, primul eșec de la revenire! „Liliecii” atacă locurile de Liga Campionilor

+7 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 04 aprilie 2019

Valencia a trecut de Real Madrid, scor 2-1, și se apropie la un punct de locul patru, ultimul care asigură calificarea în ediția următoare a Ligii Campionilor.

Formația lui Marcelino a cedat balonul în prima parte și a ales să răspundă pe contraatac, arma favorită a „liliecilor” în acest sezon. Strategia a dat roade. Portughezul Goncalo Guedes a deschis scorul în minutul 35, cu o execuție elegantă la colțul scurt.

Partea secundă a fost un joc de-a șoarecele și pisica. Madrilenii au presat steril, iar contrele gazdelor au fost de fiecare dată tăioase. Golul de 2-0 nu a venit însă dintr-un astfel moment de joc. Argentinianul Garay a câștigat un duel aerian cu Casemiro și liniștea finalul.

„Centralul” partidei a dictat o lovitură de la 11 metri pentru Real în minutele de prelungire, anulată ulterior după consultarea VAR. Campioana Europei a reușit golul de onoare la ultima acțiune a jocului, prin francezul Karim Benzema.

17 meciuri consecutive fără înfrângere are Valencia în toate competițiile.

Valencia acumulează 46 de puncte și se apropie la o singură lungime de Getafe, ocupanta locului 4 în La Liga. Real Madrid rămâne pe locul 3, cu 57 de puncte, la 13 distanță de liderul FC Barcelona.

Valencia - Real Madrid, toate statisticile + clasamentul LIVE AICI!

Click AICI pentru faze VIDEO

Echipele de start

Valencia: Neto - Wass, Garay, Diakhaby, Gaya - Soler, Parejo, Kondogbia, Guedes - Rodrigo, Gameiro
Rezerve: Domenech - Cheryshev, Latorre, Lee Kangin, S. Mina, Rongaglia, F. Torres
Antrenor: Marcelino

Real Madrid: Navas - Odriozola, Varane, Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Lucas, Benzema, Asensio
Rezerve: L. Zidane - Isco, Bale, Ceballos, Mariano, Reguilon, Vallejo
Antrenor: Zinedine Zidane

VEZI ȘI:

Eroul Angliei de la Mondial, scandal de proporții într-un pub!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!