Cupa Romaniei

CFR CLUJ - ASTRA 1-3 // VIDEO Costel Enache își ia revanșa și câștigă la Cluj! Giurgiuvenii sunt cu un pas în finala Cupei României

CFR Cluj - Astra Giurgiu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 03 April 2019

Astra Giurgiu a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în finala Cupei României după ce a învins-o pe CFR Cluj, în tur, chiar în „Gruia”, scor 3-1 (Bud 15 / V. Gheorghe 4, Begue 35, Butean 51).

Dan Petrescu a apelat la o formulă experimentală, dorind să odihnească majoritatea titularilor pentru jocul împotriva Craiovei din weekend.

Doar cu Mario Camora și Ioniță II dintre jucătorii obișnuiți în primul „11”, CFR a luat primul gol după doar 4 minute, de la Vali Gheorghe. Bud a egalat în minutul 15, cu o lovitură de cap bine plasată.

Avea să fie 2-1 pentru Astra la pauză, după ce Begue a înscris din pasa lui Radunovici în minutul 35. Butean (52) a înscris și el în poarta campioanei, după ce mingea i-a venit la picior din bară.

CFR pierde, a sacrificat însă totul pentru titlu, iar șansele la calificarea în finala Cupei au scăzut dramatic.

• Returul va fi pe 23 aprilie.
  • În celălalt meci din semifinalele Cupei joacă CSU Craiova și Viitorul, joi de la ora 20:00.

CFR - Astra 1-3 (Bud 15 / V. Gheorghe 4, Begue 35, Butean 51)

LIVE + statistici în timp real

Click AICI pentru VIDEO!

CFR: J. Fernandez - Peteleu, Lang, Mureșan, Camora - Hoban, Males - Ioniță II, Moutinho, Costache - Bud
Rezerve: Rus, Manea, Deac, Omrani, Păun
Antrenor: Dan Petrescu

Astra: M. Santos - Butean, Cestor, Crișan, Radunovici - Begue, Mrzljak, Romario, V. Gheorghe - Alibec, Zoua
Rezerve: Lazar, Bejan, Llullaku, Roșu, Erico, Moise, Balaure
Antrenor: Costel Enache

Arbitru: Andrei Chivulete / Asistenți: Vladimir Urzică și Andrei Constantinescu

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!