Stranieri

În sfârșit a marcat din nou! Băluță, gol după o pauză de 6 luni pentru Slavia în Cupa Cehiei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 02 aprilie 2019

Alexandru Băluță a reușit să înscrie pentru Slavia Praga în victoria categorică a echipei sale în sferturile de finală din Cupa Cehiei, scor 5-0, cu Karvina.

Românul, revenit printre titulari la Slavia, a punctat golul de 2-0. A fost a 3-a reușită a românului în tricoul cehilor, însă nu mai punctase de la începutul lui octombrie.

Băluță a trimis un șut plasat în minutul 43, care n-a mai putut fi oprit de portarul oaspeților.

Tot în semifinale s-a calificat și Sparta Praga, însă cu mari emoții. Cu Chipciu titular și Niță nici în lot, Sparta a trecut de Teplice. A fost 1-1 în 90 de minute, 2-2 după 120 de minute, pentru ca echipa români să se impună la penalty-uri, 4-2.

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!