Cupa Romaniei

CSU CRAIOVA - VIITORUL 1-2 // VIDEO + FOTO „Regele” Hagi i-a dat mat lui Mangia în turul semifinalelor Cupei! Întoarcere dramatică de scor, pe final, iar oltenii sunt în vrie înaintea derby-ului cu CFR Cluj

+15 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 04 April 2019

Viitorul a trecut de CSU Craiova, scor 2-1, în manșa tur a semifinalei Cupei României. Schimbarea lui Hagi din prima repriză, introducerea lui Rivaldinho, s-a dovedit decisivă în minutul 89.

• Returul se joacă pe 23 aprilie, la Ovidiu;
  • În cealaltă semifinală, Astra s-a impus în deplasare cu CFR Cluj, scor 3-1.

Oltenii au deschis rapid scorul, după doar 5 minute de joc. Carlos Fortes l-a găsit pe Nicușor Bancu cu o pasă filtrantă prinde fundașii centrali ai Viitorului, iar căpitanul Craiovei, readus azi în linia de 3 din atac, l-a „executat” cu mult calm pe Cojocaru.

Viitorul nu a avut răspuns. Prima ocazie cu adevărat importantă de gol a oaspeților a venit abia în minutul 30. Denis Drăguș, scăpat singur cu Pigliacelli, a șutat puțin pe lângă stâlpul din stânga porții italianului.

Bărbuț a dat replica la acțiunea imediat următoare. A șutat din prima, dar Cojocaru a respins spectaculos.

Hagi, mai inspirat decât Mangia

Gică Hagi și-a pierdut rapid răbdarea și l-a trimis în teren pe Rivaldinho încă din minutul 36, în locul lui Andreas Calcan.

Început părții secunde a fost unul apatic. Oltenii au părut să acuze oboseala acumulată la București, unde au cedat contra celor de la FCSB 2-3.

Puștii „Regelui” au profitat. Egalarea a venit în minutul 77. Francezul Houri a reluat din prima, cu latul, din centrarea venită de la Denis Drăguș. Mingea s-a scurs printre picioarele lui Nicușor Bancu, fără speranțe pentru Pigliacelli!

Când toată lumea părea mulțumită cu remiza, Ianis Hagi a inventat o pasă de geniu către Rivaldinho. Brazilianul a protejat excelent mingea și a făcut 2-1, în minutul 89!

Băieții lui Hagi înving dramatic în Oltenia și sunt favoriți la calificarea în finala Cupei României.

Pentru CSU Craiova urmează derby-ul din play-off cu CFR Cluj, de duminică.

CSU Craiova - Viitorul 1-2

• Au marcat: N. Bancu '5 / Houri '77, Rivaldinho '89

CSU CRAIOVA - VIITORUL, STATISTICI AICI

Echipele de start

CSU Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic, Briceag - Bic, Mateiu, Cicâldău - Bărbuț, Fortes, Bancu
Antrenor: Devis Mangia
Rezerve: L. Popescu - Acka, Tiago Ferreira, Fedele, Drăghici, Rocha, Trașcă

Viitorul: Cojocaru - R. Boboc, B. Tîru, V. Ghiță, De Nooijer - L. Houri, T. Băluță, I. Vînă - A. Calcan, D. Drăguș, I. Hagi
Antrenor: Gheorghe Hagi
Rezerve: A. Tordai, Mladen, A. Mățan, Rivaldinho, V. Achim, P. Iacob, Eric

Stadion: Ion Oblemenco
Arbitru: Horațiu Feșnic

AICI AI PROGRAMUL CUPEI ROMÂNIEI!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!