Handbal

CSM BUCUREȘTI - METZ // Tradiția e de partea „tigroaicelor”! Cum arată istoricul lui CSM București în sferturile de finală din Liga Campionilor

CSM București dă piept cu Metz, vineri, de la ora 19:00

Articol de Marian Ursescu  —  joi, 04 aprilie 2019

CSM București a plecat în fiecare an de pe poziția mai slabă, după faza grupelor, dar a ajuns în Final Four-ul de la Budapesta.

• CSM Bucureşti - Metz, prima manșă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, se joacă vineri, de la ora 19:00, liveTEXT pe GSP.ro şi în direct la TV Digi Sport şi TV Telekom Sport.

Nu e o noutate pentru CSM București să pornească din postura de outsideră în disputa din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. De fiecare dată până acum, campioana României a ocupat locul 4 sau 3 în grupele de calificare și a eliminat apoi echipele clasate pe primul loc sau pe locul secund.

CSM București a jucat mereu primul meci la București și acest lucru nu a fost un impediment. Dacă tradiția va continua, CSM ar trebui să elimine încă o dată Metz, la fel cum a făcut până acum cu Rostov, FTC Budapesta și tot Metz, anul trecut.

În schimb, Metz se află la a treia tentativă de a ajunge în Final Four-ul de la Budapesta. Campioana Franței a avut un sezon excelent și este creditată cu prima șansă. În 2017 și 2018 a fost lăsată "acasă" de Gyor și CSM București.

Buducnost Podgorica-Vipers Kristiansand

Vezi și: Jelena Grubisic, portarul lui CSM București, știe cum poate fi anihilată Metz: „Asta va fi cheia meciului”