Juventus - Milan 2-1 // FOTO + VIDEO Fără Cristiano Ronaldo, Juventus s-a impus la limită în derby-ul cu Milan » Cum poate deveni campioană chiar în acest weekend

+7 Foto
Moise Kean // FOTO: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 06 aprilie 2019

Juventus a revenit de la 0-1 în derby-ul cu AC Milan, s-a impus cu 2-1 (Dybala '60 pen., Kean '84 / Piatek '40) și e din ce în ce mai aproape de cucerirea celui de-al optulea titlu consecutiv în Serie A.

Fără Cristiano Ronaldo, în continuare accidentat, trupa lui Allegri a făcut o primă repriză modestă, fiind pedepsită până la urmă de golul lui Piatek din minutul 40.

AC Milan începea să viseze la primul succes contra lui Juventus după 8 înfrângeri consecutive în duelurile directe, dar speranțele echipei lui Gattuso s-au năruit după pauză.

Paulo Dybala a dat startul revenirii lui Juventus în minutul 60, când argentinianul a punctat din penalty.

„Bătrâna Doamnă” a continuat să atace furibund la poarta lui Pepe Reina, iar golul izbăvitor a fost adus de Moise Kean, 19 ani, în minutul 84. Ce justiție divină! Puștiul, victima unor incidente rasiste reprobabile la meciul cu Cagliari din această săptămână, a adus golul care o aduce pe Juventus din ce în ce mai aproape de titlu.

Juve poate deveni campioană la finalul acestei etape, dacă Genoa, echipa românului Ionuț Radu, se impune duminică, de la ora 21:30, pe terenul lui Napoli.

Vezi aici clasamentul actualizat din Serie A!