ASTRA - VIITORUL 1-4 // VIDEO George Ganea l-a depășit pe Ionel Ganea! Performanța reușită odată cu „dubla” superbă împotriva Astrei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 08 aprilie 2019

George Ganea (19 ani), fiul fostului internațional Ionel Ganea, a marcat o „dublă” în victoria obținută de Viitorul în deplasarea de la Astra, scor 4-1.

George a punctat în minutul 21, după o combinație în viteză cu brazilianul Eric, și a recidivat în minutul 71, cu o execuție elegantă din postură de la unu la unu cu Lazar.

Tânărul atacant al Viitorului și-a depășit astfel tatăl, care marcase primul gol în Liga 1 la vârsta de 22 de ani și 4 zile. George Ganea are în acest moment 19 ani, 10 luni și 13 zile.

Când au venit primele goluri ale celor doi fotbaliști din familia Ganea:

Data Partida Vârsta
Ionel Ganea 14.08.1995 Petrolul-FC Braşov 4-2 22 ani şi 4 zile
George Ganea 08.04.2019 Astra-Viitorul 1-4 19 ani, 10 luni şi 13 zile

Vezi VIDEO cu golurile lui George Ganea de azi

183 de meciurişi 73 de goluri a bifat Ionel Ganea în Liga 1. A fost golgheterul campionatului în 1998/1999 - 28 goluri, când a îmbrăcat tricoul Gloriei Bistriţa în tur şi Rapid în retur.

Vezi și:

Gol fabulos marcat de Alibec » Cursă de 45 de metri și slalom printre adversari!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din Liga 1!