VIDEO „Dublă” pentru Xavi Hernandez în AFC Champions League la 39 de ani! Fotbalistul se va retrage la finalul sezonului

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 10 aprilie 2019

Al Sadd a terminat la egalitate cu Pakhtakor, scor 2-2, într-un meci din etapa a 3-a a AFC Champions League.

Toate cele 4 reușite au venit în prima repriză. Pentru oaspeți a marcat de două ori Xavi, care la 39 de ani nu se oprește din a face spectacol. Cel supranumit în perioada Barcelona „creierul”echipei a punctat în minutele 6 și 16, aducând echipa sa în avantaj de fiecare dată.

Cu acest punct obținut Al Sadd este pe locul 2 în grupă, cu 4 puncte. Adversara de ieri e lider, cu 5 puncte. Persepolis are 4 puncte și e pe 3, în timp ce Al Ahli (Arabia Saudită) e pe 4.

Xavi este la al 4-lea an pentru Al Sadd. În acest sezon are 4 goluri în 21 de prezențe. În total a adunat 111 meciuri, cu 24 de goluri. Acesta va fi ultimul sezon pentru Xavi Hernandez, care a dezvăluit că se va retrage la finalul actualei ediții.

VEZI ȘI:

VIDEO Verdict dur pentru Harry Kane, „regele” lui Tottenham: „E o imensă lovitură!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!