POLI IAȘI - DINAMO // VIDEO + FOTO Andrei Chivulete, decizii din Zona Crepusculară » Un fan a intrat să îi ceară socoteală, apoi a eliminat un jucător aparent nevinovat

+12 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 12 April 2019

Dinamo s-a impus în deplasarea de la Poli Iași, scor 1-0. Arbitrul Andrei Chivulete a nemulțumit pe toată lumea.

„Centralul” a dictat o lovitură de la 11 metri pentru dinamoviști în minutul 49, după un fault comis de Cioinac asupra lui Montini. Dan Nistor a transformat fără probleme. Dar acolo nu au fost probleme.

Prima fază interesantă a venit când olandezul Moussa Sanoh, atacantul lui Poli Iași,  a văzut cu întârziere al doilea galben în minutul 63 și a fost eliminat. Un fan a pătruns pe teren și i-a bătut, literalmente, obrazul lui Chivulete.

Chivulete A echilibrat situația :)

Pentru a fi contestat în egală măsură de ambele formații, Chivulete a mai luat o decizie destul de ciudată.

L-a eliminat în minutul 67 pe mijlocașul Reda Jaadi, pentru al doilea  cartonașul galben. Dinamoviștii au cerut un fault asupra mijlocașului lor la acea fază.

Cum a decurs eliminarea:

• Reda Jaadi și Rus s-au prăbușit după un duel direct.
  • Andrei Chivulete a părut că îi arată inițial cartonașul galben lui Montini.
  • După doar 3 secunde, în protestele vehemente ale dinamoviștilor, îi arată cartonașul roșu Jaadi. Galbenul arătat îi fusese destinat lui.