Tenis

RAFAEL NADAL - FABIO FOGNINI 4-6, 2-6 // VIDEO+FOTO Nadal, eliminat în semifinale! A fost aproape de o umilință istorică

+7 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 20 aprilie 2019

Rafael Nadal (2 ATP) a fost învins de Fabio Fognini (18 ATP) în semifinalele de la Monte Carlo, scor 4-6, 2-6.

• Finala turneului de la Monte Carlo se joacă mâine între Fabio Fognini și Dusan Lajovic;
  • Dusan Lajovic (48 ATP) a trecut de rusul Daniil Medvedev (14 ATP), scor 7-5, 6-1. Sârbul a revenit spectaculos, de la 1-5 în primul set, și a închis partida după o oră și 36 de minute.

Italianul Fognini a întrerupt seria de șase victorii consecutive ale lui Rafa Nadal. Partida a început cu un game-maraton, în care Fabio a fructificat abia a patra minge de break avută. A urmat o serie de trei game-uri ale ibericului, iar finalul setului părea aproape. Fognini a riscat, a lovit din ce în ce mai precis cu forehand-ul și a închis setul după 56 de minute.

Desfășurarea setului secund a fost neverosimilă. Fognini a codus cu 5-0 și a avut trei mingi consecutive pentru o umilință istorică, un 6-0 în fața celui mai mare jucător de zgură din istorie. Nadal a avut o răbufnire, dar a cedat în final cu 2-6.

11 trofeeare Rafa Nadal pe zgura de la Monte Carlo

Vezi și:

Halep și-a aflat traseul la primul turneu pe zgură din 2019! Cu cine joacă în turul secund