Liga 2

PETROLUL - DACO-GETICA 1-3 » „Găzarii” pierd și ratează șansa de a se apropia de locul pentru baraj » Ploieștenii au cerut demisia conducerii și a antrenorului

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 27 aprilie 2019

Petrolul a fost învinsă pe teren propriu de Daco-Getica, scor 1-3, într-un meci din etapa a 32-a și a ratat șansa apropierii la un punct de U Cluj, echipă aflată pe loc de baraj pentru promovarea în Liga 1.

Stancu (17) a deschis scorul pentru oasepți, însă Arnăutu a egalat cu capul în minutul 31. Până la pauză, bucureștenii au mai punctat de două ori prin Nsiah din penalty și Grecu.

Partea a doua a fost lipsită de ocazii importante, însă au ieșit la rampă suporterii Petrolului care au cerut demisia antrenorului Gheorghe Mulțescu, dar și a conducerii.

Petrolul ocupă locul 5, cu 62 de puncte, la 4 lungimi în spatele locului de baraj ocupat de Universitatea Cluj. Daco-Getica a ieșit din zona roșie și acum ocupă poziția a 14-a, cu 36 de puncte. Lider e Academica Clinceni, cu 73 de puncte, urmată de Chindia Târgoviște la 3 lungimi în spate.

Petrolul - Daco-Getica 1-3Au marcat: Arnăutu '31 / M. Stancu '17, Nsiah '38 pen., Grecu '41