Europa League

VIDEO+FOTO 13 ani de la dezastrul Middlesbrough - Steaua » Cum au ținut englezii să rememoreze partida + prima pagină a GSP

+11 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 27 aprilie 2019

Astăzi se împlinesc 13 ani de la meciul din semifinalele Cupei UEFA, Middlesbrough - Steaua 4-2.

Englezii au ținut să rememoreze acea noapte pe pagina de Facebook a clubului cu un clip video în care apăreau toate glurile meciului.

După Heerenveen și Real Betis pentru Steaua a urmat „sfertul Uefantastic” cu Rapid. Steaua s-a calificat după două egaluri grație golului marcat în deplasare de Bănel Nicoliță.

În turul semifinalei, Steaua s-a impus la București, 1-0, iar în Anglia a condus cu 2-0, dar englezii au revenit, totul culminând cu reușita de calificare a lui Maccarone, de 4-2, în minutul 89.

Roș-albaștrii au încheiat însă campionatul pe primul loc, câștigând al 23-lea titlu din istorie. A avut cea mai bună apărare din campionat, primind numai 16 goluri, cu 7 goluri mai puțin decât a doua apărare, cea a Rapidului. Golgheter a ieșit Nicolae Dică, cu 15 goluri.