Formula 1

FORMULA 1 BAKU // VIDEO+FOTO Valtteri Bottas câștigă Marele Premiu al Azerbaidjanului! Hamilton și Vettel au completat podiumul

+5 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 28 April 2019

Finlandezul Valtteri Bottas (29 de ani) a adus victoria pentru Mercedes în Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului și a urcat pe primul loc în clasamentul general.

Podiumul cursei a fost completat de campionul en-titre Lewis Hamilton, tot de la Mercedes, și de Sebastian Vettel (Ferrari).

Bottas a recunoscut la final că presiunea pusă de coechipierul său a fost una greu de gestionat: „A fost o cursă extrem de dificilă. Poate nu s-au întâmplat foarte multe lucruri în față, dar am simțit tot timpul presiunea lui Lewis Hamilton. Am răsuflat ușurat când am văzut steagul care anunțat finalul”.

Clasamentul etapei

87 de puncte are Bottas în clasamentul general, unul mai mult decât colegul Hamilton. Pe locul trei e Vettel, cu 52 de puncte