Tenis

HALEP LA MADRID // VIDEO Simona Halep victorie entuziasmantă în turul I la Madrid! A cedat doar 4 game-uri + cu cine va juca în runda următoare

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 05 mai 2019

HALEP LA MADRID. Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a trecut fără probleme de rusoaica Margarita Gasparyan (24 de ani, 65 WTA), scor 6-0, 6-4 și s-a calificat în turul II al turneului de la Madrid.

• Simona Halep va juca în runda umătoarea cu britanica Johanna Konta (47), care a trecut de Alison Riske (49 WTA), scor 6-4, 6-1.

Simona Halep a jucat perfect astăzi și nu i-a dat nicio șansă adversarei sale. Halep a servit perfect și a prestat un joc ofensiv.

Jucătoarea noastră a atacat în dese rânduri, a lovit mingea rapid și nu i-a dat șanse adversarei.

În finalul setului secund, Margarita Gasparyan a forțat, a lungit punctele și a salvat o minge de meci, la 5-3.  La 5-4,  Simona a rămas calmă, a forțat și a făcut break-ul care i-a permis să câștige meicul.

Pentru calificarea în turul II Simona va primi 65 de puncte WTA și un cec de 42.000 de euro.

Simona Halep - Margarita Gasparyan 6-0, 6-4

6-4, GAME, SET, MECI: Simona Halep a forțat, a mai câștigat o dată pe serviciul adversarei și s-a calificat în runda următoare!
5-4, Break Gasparyan:
Simona a ratat o minge de meci, iar rusoaica Gasparyan a revenit în set și va servi pentru a egala scor
5-3, Game Gasparyan:
Rusoaica a forțat în acest final de meci și rămâen aproape de Simona, care va servi pentru calificare.

5-2, Game Halep:
Simona este la doar un game de câștigarea meciului.
4-2, Game Gasparyan:
Rusoaica a câștigat primul game pe propriul serviciu. Simona a fost condusă cu 40-15, a egalat, dar Gasparyan a forțat pe final

4-1, Game Halep:
Simona Halep este la două game-uri de calificare. Simona a servit excelent din nou și nu i-a lăsat nicio șansă adversarei.
3-1, Break Halep:
Simona își mărește din nou avantajul. Halep a ajuns la cinci game-uri câștigate pe serviciul adversarei în acest meci și este tot mai aproape de calificare
2-1, Break Gasparyan:
Primele ezitări ale Simonei Halep pe propriul serviciu. Halep a făcut o dublă greșelă, a comis erori neforțate și i-a permis rusoaicei să câștige primul game din meci

2-0, Break Halep: Simona este de neoprit! Agresivă pe retur, Simona ia mingea repede, atacă și se deplasează excelent. Gasparyan nu are nicio șansă în acest game
1-0, Game Halep:
Simona începe perfect meciul și domină în continuare. Halep este sigură pe ea la serviciu și Gasparyan nu-i poate pune probleme

A început setul II. Simona Halep servește prima

6-0, SET SIMONA HALEP: Simona Halep a jucat perfect în acest set. A făcut încă un break și a luat setul la 0.
5-0, Game Halep:
Continuă seria fantastică a Simonei și este la un game de câștigatarea setului inaugural.
4-0, Break Halep:
Simona iese excelent din defensivă și izbutește un break la zero.

3-0, Game Halep:
Încă un game la discreția Simonei. Românca riscă pe serviciul secund și ajunge la două duble greșeli.
2-0, Break Halep:
Românca controlează autoritar schimburile. Gasparyan lovește estetic cu backhand-ul, dar inutil.
Simona începe în ofensivă partida. Punctul decisiv este o capodoperă. Un forehand în lung de linie, deschide terenul pentru un backhand câștigător.

Ora 16:30, jucătoarele au ieșit la încălzire! Simona Halep va servi prima. Arbitrul de scaun este croata Marija Cicak.

Când joacă Simona Halep

• Înfruntarea dintre Simona Halep și rusoaică va fi a treia pe arena centrală și nu va începe mai devreme de ora 16:30
  • Cele două nu s-au mai întâlnit niciodată într-un meci oficial.

Primele două meciuri ale zilei de pe arena „Manolo Stantana” au fost Naomi Osaka - Dominika Cibulkova, terminată cu victoria niponei, scor 6-2, 7-6, și Petra Martic - Garbine Muguruza. Iberica a pierdut în două seturi, scor 5-6, 6-7.

Simona Halep e pe aceeași parte de tablou cu Elina Svitolina (sferturi), Naomi Osaka (semifinală), Petra Kvitova / Angelique Kerber / Sloane Stephens (finală).

5,50este cota Simonei Halep la câștigarea turneului de la Madrid, fiind favorita bookmakerilor. O urmează Naomi Osaka, cotă 8.00, și Petra Kvitova, cotă 9.00